Za vyhladované a dohrýzané psy v košickej karanténe nesie podľa mňa najväčšiu zodpovednosť Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Ak si niekto myslí, že len v prípade poľnohospodárov ide o boj poľnohospodárov s mafiou krytou štátom, tak sa asi mýli. Takýchto bojov len v menšom, máme na Slovensku desiatky. Ľudia sa domáhajú slušnosti a práv a podnikatelia pod ochranou štátnych úradníkov sa len smejú a štát sa tvári, že koná. Otázkou ostáva v koho prospech.

O katastrofálnych podmienkach v košickej karanténe som písal X-krát nielen verejne cez moje blogy, ale aj e-mailovo so štátom. Tým štátom, ktorý roky nekoná, aj keď zo zákona by mal. Minimálne 11 rokov. A potom sa nemožno čudovať, že sa ľudia pýtajú, či je to vďaka neschopnosti riadiacich úradníkov na čele daných úradov najmä v Košiciach alebo je za tým korupcia?

V Košiciach dohľad nad karanténou psov vykonáva košická Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS). Ročne v zariadení vykoná minimálne 2 kontroly a čuduj sa svete, za posledné roky nenašli žiadne pochybenia. V karanténe, ktoré absolútne nespĺňa základné kritéria, nenašli nič.

Na úvod dovoľte jednu definíciu, ktorú podľa mňa nepoznajú ani štátni zamestnanci v Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (ďalej len RVPS) v Košiciach. Wikipédia: Karanténa je povinná izolácia ľudí alebo zvierat s cieľom pozorovania, či sa u nich prejavia príznaky nejakej choroby.

1, Čiže aj v košickej karanténe pre psíkov, by mali byť psíkovia oddelení. Ale nie sú. Celé roky. Na internete je o tom množstvo fotiek. Posledné z tohtotýždňovej kontroly, keď k koterci boli dokonca 3 psi. Je zaujímavé, že roky toto nevadí štátnemu dozoru, čiže RVPS.

2, Má mať vlastnú ošetrovňu, no košická nemá žiadnu.

3, Psíkovia podľa vyhlášky by mali byť vážení, no v KE do 02/2019 neboli, nakoľko karanténa nemala váhu.

4, Keď sme vo 02/2019 priamo v karanténe žiadali, aby nám ukázali, čím dezinfikujú priestory, nenašli sme ani vrchnák aspoň od sava a podobne.Karanténa nevlastní ani germicídnu lampu.

5, Psíkovia by mali mať suché ležoviská. V Košiciach ležia na mokrej gume, ktorá je na studenej kachličkovej dlážke.

6, O nejakom výbehu môžete len snívať.

7, O psíkov má byť riadne postarané. Sú ale desiatky prípadov, keď dobrovoľníci zobrali po niekoľkodňovej karanténe psíkov a utekali s nimi na ošetrenie do súkr.veter.ambulancie, za čo museli platiť, aj keď na čele karantény je MVDr. Král a dostáva od mesta 7450 EUR mesačne (v sume sú aj úhrady za zber mŕtvych zvierat po meste)

8, Psíkovia by mali dostávať riadnu stravu. No taktiež je množstvo psíkov, ktoré z karantény odišli vychudnuté na kosť a podvyživené.

Atď atď atď

Je nepochopiteľné, že po tom množstve nedostatkov, ktoré roky pretrvávajú, košická pobočka Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, čiže RVPS, nekonala a nekoná !!!

FEBRUÁR 2019
Vykonali sme poslaneckú kontrolu v košickej karanténe (asanačke) a našli sme množstvom nedostatkov. Tu je článok na danú tému. A ešte jeden o tom, ako (ne)konajú štátni kontrolóri. !!!

MAREC 2019
Preto som v marci 2019 e-mailom oslovil ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Prof. Bíreša. Čo ma šokovalo, že ani po 3 týždňoch som nedostal vôbec žiadnu reakciu o tom, že sa budú tým zaoberať, že ďakujú a podobné formálnosti. Preto som ich po 3 týždňoch oslovil a žiadal nejakú reakciu.


Tu je plný text môjho e-mailu aj s ich reakciou, po mojej urgencii:

Ziadost o vykonanie napravy na kosickej pobocke.

Vazeny pan Bires.

Volam sa Zdenko Liptak, som poslancom mesta Kosice a predsedom Komisie zivotneho prostredia a uz dlhsiu dobu sa venujem problematike kosickej asanacnej a karantennej sluzby v meste Kosice. Bol by som strasne rad, a vazne by sme som nielen ja, ale aj stovky kosicanov ocenili, keby si vasa institucia urobila radikalny poriadok v kosickej pobocke na danom useku. Tak, ako funguje kosicka karantena pre psov v Kosiciach je nemyslitelne a obrovsku zasluhu na tom ma prave vasa kosicka pobocka, ktora si cele roky neplni svoje povinnosti a vyhlasku 123/2008 (§9) do dnesneho dna asi neobjavili v plnom zneni.

Nemam rad dlhe vypisovania, a preto si dovolim prilozit linky na moje clanky ohladom asanacky. Na buduci tyzden zverejnim dalsi clanok, kde budem uz verejne ziadat vyvodenie personalnych (RVPS) a aj financnych postihov (voci karantene). Tento bordel nemoze takto dalej fungovat.

https://zdenkoliptak.com/2018/10/10/v-kosiciach-s-odchytenymi-psikmi-nie-je-nieco-v-poriadku/

https://zdenkoliptak.com/2018/10/20/zastavi-sa-konecne-dlhorocne-zanedbavenie-okolo-odchytenych-psikov-v-kosiciach-zmenme-to/

Neberte moj e-mail v zlom, nakolko mojou snahou je navodit v meste pre psikov aspon stav normalny. Nie je mozne, aby sa odchyteni psikovia nakazili pravom v karantene, aby karantena nemala vlastnu germicidnu lampu ci vahu, aby vyhlaska 123/2008 bola priam pojem neznanmy, aby v karantene boli v jednom koterci 2-3 psikovia, aby lezali na mokrej gumennej dlazke, aby karanatena nemala vysetrovaciu miestnost a ine.

Pevne verim, ze z titulu vasej funkcie dojde k naprave, lebo tento stav je neunosny.
Ak by sa na RVPS v Kosiciach konalo rokovanie na danu temu, rad by som sa ho zucasntil.

Vdaka
MVDr. Zdenko Liptak – poslanec mesta Kosice a predseda Komisie ŽP
liptak@pangea.sk
0918 266 322

 

APRÍL 2019 – ODPOVEĎ PO MOJEJ URGENCII

Dňa 2019-04-10 10:49 Vernarcová Ivana napísal(a):

Dobrý deň pán doktor Lipták,

Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ďalej  len „ŠVPS SR”) prijala dňa 14.03.2019 Vaše podanie pod ev.č.19/2019/3097, ako aj Vašu urgenciu zo dňa 07.04.2019, prijatú e-mailom, čas 23:15. Vaše podanie bolo vzhľadom na skutočnosť, že sa nejednalo o sťažnosť podľa zákona č. 9/2010 Z.z. O sťažnostiach, POSTÚPENÉ NA PRÍSLUŠNÚ REGIONÁLNU VETERINÁRNU A POTRAVINOVÚ SPRÁVU NA ĎALŠIE ŠETRENIE podľa ostatných platných právnych predpisov. Žiadny aplikovateľný právny predpis na prešetrenie podania, ktoré nie je sťažnosťou podľa zákona č. 9/2010 Z.z., neustanovuje lehotu na jeho vybavenie. V tomto prípade pri postúpení a vybavení podania bola a bude braná do úvahy povaha podnetu, jeho vážnosť, urgentnosť a priority ostatných úloh vyplývajúcich  z ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov ŠVPS SR a príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.

Zároveň si Vás dovoľujeme informovať, že ŠVPS SR a príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy, ako orgány dozoru nad dodržiavaním legislatívnych požiadaviek v oblasti ochrany zdravia zvierat, vykonávajú prostredníctvom veterinárnych inšpektorov a iných úradných veterinárnych lekárov veterinárne kontroly nad dodržiavaním veterinárnych požiadaviek podľa § 3 zákona Národnej rady Srč.39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov,a požiadaviek podľa osobitných predpisov a môžu konať iba vrozsahu platnej legislatívy a v rozsahu svojich kompetencií.

Ďakujeme, že prispievate k zvýšeniu ochrany zdravia zvierat a za Váš prejavený záujem o zabezpečenie plnenia legislatívnych požiadaviek v oblasti ochrany a  zdravia zvierat. O výsledku prešetrenia podania Vás budeme informovať v čo najkratšom možnom čase.

S pozdravom
Mgr. Ivana Vernarcová
odbor auditu a kontroly
Štátna veterinárna a potravinová správa,
Botanická 17, 842 13 Bratislava,
Slovenská republika

Zopakujem niekoľko viet z odpovede:

1, „Vaše podanie bolo POSTÚPENÉ  NA  PRÍSLUŠNÚ  REGIONÁLNU  VETERINÁRNU  A POTRAVINOVÚ SPRÁVU  NA  ĎALŠIE ŠETRENIE podľa ostatných platných právnych
predpisov.“ Čiže do Košíc do RVPS, na čele ktorej je MVDr. Ondová. Zákon hovorí o 30 dňovej lehote na odpoveď.

2, „O výsledku prešetrenia podania Vás budeme informovať v čo najkratšom možnom
čase.“

Dnes je 11.07.2019 a na výsledky šetrenia stále čakám. Počas čakania došlo k ďaľším incidentom na košickej karanténe.

 

13. MÁJ 2019 – pondelok


Na FB boli zverejn
é ďaľšie fotografie ďalšieho psíka s košickej karantény. Tu je môj status na mojom FB profile.Preto som hneď v pondelok doobeda telefonicky oslovil riaditeľku košickej pobočky RVPS pani MVDr. Ondovú a pozval ju na rokovanie Komisie životného prostredia, ktorá mala zhodou okolností rokovať hneď na druhý deň 14.05.2019, aby sme sa za stolom dohodli, ako ďalej. Hneď na úvod musím napísať, že tak arogantný rozhovor so štátnym úradníkom som ešte v živote nezažil. Pani Ondová sa ma povýšeneckým hlasom pýtala, že si snáď nemyslím, že keď jej zavolám deň pred rokovaním, že mi tam nabehnú, že iste sme o termíne rokovania komisie vedel už aspoň týždeň a podobne. Dvakrát som onú dámu požiadal, aby ma nechala dopovedať vetu, ktorú som žačal, lebo som jej chcel vysvetliť, že prípad psíka bol dnes zverejnený a preto som ju nevedel skôr pozvať. Zbytočne.

JÚN 2019 – trestné oznámenie
Išiel som na odd.PZ podať trestné oznámenie. Policajti mi odporúčali, aby som podnet podal cez internet, lebo ak to podám u nich, budem musieť ísť ešte na ďalšie-také isté vypočutie na odd., ktoré bude daný podnet riešiť. Nakoniec som sa rozhodol nepodať T.O. (čo som oznámil niektorým ľudom okolo psíkov) a opätovne som sa rozhodol pozvať na rokovanie Komisie ŽP zástupcu RVPS. Trestné oznámenie som nepodal, aby na RVPS nemali dôvod neprísť na rokovanie, že som na nich podal TO. Radšej som mal snahu sa s nimi stretnúť za rokovacím stolom a nájsť riešenie v tejto katastrofálnej situácii, za ktorú nesú najväčšiu zodpovednosť práve oni z RVPS, ale aj kontrolóri mesta Košice.

07.06.2019 – pozvánka na Komisu ŽP odoslaná Ústrednému riaditeľovi ŠVPS
Zaslal som pozvánku na rokovanie Komisie ŽP na 11.06.2019 na sekretariát ústredného riaditeľa Bíreša ŠVPS SR.

11.06.2019 – rokovanie Komisie ŽP bez zástupcov štátneho dozoru, čiže košickej RVPS
Na danú komisiu bola zaslaná písomná pozvánka riaditeľke RVPS MVDr. Ondovej niekoľko dní vopred. Opäť sa nikto nedostavil…

 

A VÝSLEDOK PRÁCE ŠTÁTNEHO DOZORU ZA 5 MESIACOV, aj keď problémy trvajú roky ?
VEĽKÁ NULA !

Dňa 02.07.2019
po 2 týždňovom pobyte opúšťa košickú karanténu dokúsaná fenka Sendy, aj keď majiteľ karantény Dr.Kráľ tvrdí, že od neho išla fenka v perfektnom stave.

Následne sa vykoná opäť pod nátlakom kontrola v karanténe, opäť za účasti štátneho dozoru, čiže Region. veterinárnej a potravinovej správy na čele s jej riaditeľkou MVDr. Ondovou, ktorá roky nevidí žiadne nedostatky v karanténe. Dr. Kráľ iste o kontrole vedel a s kľudom púšťa kontrolórky mesta a štátu, ktorí tiež roky nevideli žiadne pochybenia, aby si pozreli interiér karantény, kde nájdu v jednom koterci 3 psov spolu, aj keď sa jedná o karanténu !


Ten istý scénar sa odohral aj vo 02/2019 ako teraz. Absolútne sa nič nezmenilo za 5 mesiacov. Je to katastrofálny prístup najmä kontrolórov štátu, ale aj mesta Košice. Vôbec ich daná problematika nezaujíma. Dr. Král asi cíti silnú oporu v hlucho-slepej štátnej správe na čele s Dr. Ondovou, ale aj ústredným riaditeľom, ktorí sú niekoľko mesiacov upozorňovaní na katastrofálny stav na košickej karanténe. Za 5 mesiacov sa nezmenilo vôbec nič a daný stav trvá roky, aj keď štát každý rok vykonal 2 kontroly… Neviem prečo, ale toto všetko okolo košickej karantény neskutočne smrdí korupciou a neschopnosťou.

Prečo a dokedy?
Pokiaľ si ŠVPS SR neurobí poriadok na svojej košickej pobočke aj personálneho charakteru, nič sa podľa mňa nezmení.
Ruka ruku myje…

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s