Poslanci MČ Západ schválili môj návrh k lokalite Považská 40. A nielen to…

Na úvod sa musím priznať, že pred prerokovaním miestneho parlamentu (konal sa 24.06.2014, tu je video z rokovania) som si nebol istý, či 22 poslanci z politických strán (ja som 23. nezávislý a jediný bez politickej príslušnosti) schvália daný bod v programe a to z viacerých dôvodov.
      Prvým dôvodom bolo to, že týždeň pred rokovaním sa konala miestna rada, ktorá hlasovaním rozhodla, že rada (starosta a 7 poslancov, z ktorých len 2 boli za) sa daným materiálom nebude zaoberať, čo bolo pre mňa nepochopiteľné najmä z dôvodu závažnosti problematiky. Poslanci asi túto moju iniciatívu považovali za politickú a nie odbornú, nakoľko jeden člen rady povedal, že si týmto robím predvolebnú kampaň. Čo k tomu dodať ?
      Druhým dôvodom bolo aj to, že pre mnohých poslancov je problematika územného plánu pojem neznámy, čo som im aj vytkol, a tiež aj to, že za posledné roky som na verejných prerokovaniach nevidel ANI JEDNÉHO poslanca západu a dokonca ani z mesta (táto moja oprávnená kritika niektorých, pre mňa nepochopiteľne, celkom naštvala).

Pritom na týchto verejných prerokovaniach by mali byť prítomní:
– SPRACOVATELIA A ODBORNÍCI k danej problematike, ktorí sú tam vždy
– OB
ČANIA a AKTIVISTI , ktorí sú tam tiež vždy so svojimi návrhmi, pripomienkami a ktoré by si mali vypočuť najmä poslanci, lebo tí nakoniec o daných materiáloch svojim hlasovaním rozhodujú
– POSLANCI, ktorí ale zásadne na dané VEREJNÉ prerokovania s občanmi k územným plánom nechodia, možno aj preto, že na dané rokovania je potrebné sa pripraviť a naštudovať materiály (názor občanov ich zväčša akože zaujíma len pred voľbami – dovolia sa občanom vykecať a tvária sa, že ich počúvajú…).

Je pravda, že jeden poslanec západu dal písomne návrhy a pripomienky (do 07.01.2013), ale bez toho, aby si vypočul názor tých aktívnych občanov – voličov, ktorí na verejné prerokovanie prišli, aby vyjadrili svoj názor. Na týchto verejných prerokovaniach sa určuje, kde bude park, kde stavebná parcela (napríklad pod vašimi oknami), na ktorej vyrastie napr. supermarket… ( v najbližšej dobe vyrastie na území Terasy 5 nákupných domov aj na úkor zelene)

Poslanec a predseda komisie na Terase, ktorá má v náplni problematiku územného plánu sa ma opýtal, že ako sa mal on dozvedie
ť, že prebieha nejaké verejné prerokovanie k Považskej 40, čím sa priznal, že nepozná mechanizmus zverejňovania oznamov mestom Košice. Toto ma vážne šokovalo, nakoľko sú poslancami niekoľko rokov !!!
     A teraz som rozmýšlal, ako pripraviť poslancov na rokovanie, keď o podobnej problematike majú viacerí (podľa mňa väčšina) minimálne vedomosti a v danej iniciatíve vidia potencionálnu politickú hrozbu. Natočil som 10 minútové video, kde som sa im snažil úplne polopate vysvetliť históriu, schválené materiály v meste, právny a odborný stav a najmä možné riziká, a 3 dni pre rokovaním som im video rozposlal na ich osobné e-maily.
      Ešte pred rokovaním dostalo 1000 domácnosti na Luniku I pozvánku na rokovanie (toto som urobil ako reakciu po tom, ako sa rada odmietla zaoberať danou problematikou čo ma dosť nahnevalo) a pozval som občanov na rokovanie k danému materiálu a tí aj prišli, za čo sa im chcem poďakovať. Čiže pozvánky a video urobilo asi svoje.

Ako poslanci MČ Košice Západ sme prijali nasledovné uznesenie, ktoré otvára priestor pre občanov a zároveň otvára aj priestor opätovne riešiť parkovanie na celom Luniku I, o ktoré som sa pokúšal na rokovaní na meste Košice ešte v marci 2013 (o pár dní prinesiem článok na danú tému na tejto stránke)

Uznesenie znie:

Uznesenia XXVII. MZ 24

Tí občania, ktorí majú nejaký návrh týkajúci sa riešenia problematiky parkovania na Luniku I, nech mi napíšu na môj e-mail: liptak@pangea.sk, pripadne si ma nájdu na Facebooku pod menom Zdenko Lipták Košičan. Vaše návrhy a pripomienky spracujem a okolo 08.07.2014 o 15,00 hod. sa stretneme k ich prerokovaniu a zosumarizovaniu (pozvánku Vám pošlem spätne na váš e-mail a zverejním aj na svojej webstránke. Času je málo, preto je taký šibeničný termín.

                          OBČANIA MôŽU VYJADRIŤ SVOJ NÁZOR, ZASLAŤ NÁVRHY…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s