V Košiciach s odchytenými psíkmi nie je niečo v poriadku.

Na úvod informácia. Mesto Košice platí v meste firmu, ktorá okrem zberu zdochnutých zvierat, odchytáva aj psíkov, umiestňuje ich vo svojom zariadení v asanačke. Osud psíkov v asanačke je rôzny a pred verejnosťou stále utajený. Poslednú dobu som však zachytil viacero signálov, ktoré vo mne vyvolávajú množstvo otáznikov o danom zariadení a priznám sa, že nie je mi jedno, čo sa tam deje a čo sa tam deje so psíkmi a ako a kde končia. A tom je aj tento článok, ktorého snahou je vyvolať diskusiu a najmä – hľadať riešenie, lebo naozaj tu nie je niečo podľa mňa v poriadku. Plánujem sa stretnúť aj s kompetentných človekom na Magistráte mesta Košice a aj so zastupujúcim primátorom mesta Košice (dôvod je v článku).

Priznám sa, že už v roku 2011 som sa snažil o transparentnejšiu asanačku v Košiciach a to najmä presadením konkrétnejších povinností pre dodávateľa asanačných a odchytových služieb. Ide o to, že mesto Košice platí súkromnej firme mesačne 7300 EUR za odchyt túlavých zvierat a zber uhynutých. Už vtedy som žiadal, aby každý odchytený pes bol odfotený, vyšetrený a v prípade potreby liečený a toto všetko aby bolo verejné na internete. Čiže aby zdravotná karta psa bola verejná, aby sa vedelo v akom stave psík prišiel, v akom odišiel a čo sa vlastne s ním stalo… Údajne by sa malo všetko podobne realizovať aj dnes, no nie verejne. A tak som v zmysle infozákona vyžiadal od mesta všetky dané informácie, ktoré o cca 2 týždne aj zverejním, nakoľko je daná služba financovaná mestom, čiže môže byť aj verejná.

Už dlhšiu dobu sledujem na Facebooku, že množstvo psíkov, o ktoré sa starajú dobrovoľníci, sú vlastne psíkovia odchytený asanačnou službou (zmluvný partner mesta Košice), ktoré boli odchytené a umiestnené v zariadení odchytovej/asanačnej služby, z ktorého ich dobrovoľníčky po niekoľkých dňoch vezmú často v horšom stave, v akom boli pri odchytené.

Príbeh Maca je jeden z mnohých::Následne dobrovoľníčky idú so psíkmi k veterinárom, platia za veterinárne služby nie malé sumy a starajú sa o ne v domácej opatere
u rôznych dobrovoľníkov. Aby to finančne pokryli, organizujú finančné zbierky.

Príspevok z FB stojí za prečítanie:Ako je to ale možné?

Odchytovú/asanačnú službu pre mesto Košice zabezpečuje odchytová služba, na čele ktorej stojí veterinár. V zmluve s mestom je uvedené (IV/11): „ Pri výkone svojej činnosti poskytovať riadnu starostlivosť o zdravotný stav, ošetrenie a liečenie zvierat“.

Ako je ale potom možné, že mnohé zvieratá odobraté z daného zariadenia (v zmluve nie je uvedené miesto zariadenia) dobrovoľníkmi, sú odnášané priamo do veterinárnych ambulancií, kde sú psíkom diagnostikované rôzne neliečené ochorenia s potrebnou následnou liečbou. Nemala by byť táto liečba poskytnutá práve v zariadení asanačnej služby, ktorá má v zmluve zakotvenú liečbu a ktorá na svoju prevádzku dostáva mesačne od mesta 7300 EUR ?

Zaujíma sa vôbec v meste niekto o to, čo sa deje ? Takmer všetci členovia – poslanci Komisie životného prostredia sú na FB a neverím, že si nič nevšimli. Ja to poviem na plné ústa. Ich defacto príroda a životné prostredie nezaujíma. Celá tá komisia je nielen z môj pohľadu jedna veľká katastrófa. Skúste sa ich opýtať, či boli niekedy na asanačke, prípadne čo hovoria na daný stav?

Predseda: Ing. Bc. Iveta Kijevská (Šport do Košíc….čiže SMER)
Poslanci: MUDr. Mária Grüllingová (SMER – Košice Západ)
MUDr. Milan Maďar (SMER – Krásna)
Ing. Andrej Sitkár (SMER – Košice Západ)
MUDr. Ján Sekáč (Šport do Košíc….čiže SMER)
Ing. RNDr. Emil Petrvalský, CSc., (Šport do Košíc….čiže SMER)
Ing. Lucia Iľaščíková, PhD.

Platnosť zmluvy:
Zmluva medzi mestom a asanačkou končí 31.12.2018, čo považujem za veľmi nešťastný termín, nakoľko sme v predvolebnej kampani.
To znamená, že staré vedenie mesta končí a to nové bude známe koncom decembra. Otázka teda znie, kto vypíše nové výberové konanie
či predĺži zmluvu? Starý primátor a na aké obdobie? Alebo nový…..ak bude mať na začiatku na to čas.

Riešenie:
Asi najlepšie okrem vykonania kontroly na asanačke a zmenenia systému fungovania asanačky by bolo dobré, ak by súčasný primátor predĺžil súčasnej asanačke zmluvu len do 30.06.2019, kedy už bude nové vedenia mesta, noví členovia Komisie ŽP a vytvorí sa čas na riadnu prípravu novej zmluvy a nového výberového konania. Kľudne nech vyhraje ten istý, ale za úplne iných podmienok, lebo takto to nemôže ďalej fungovať, lebo psíkovia si toto nezaslúžia za toľké peniaze, ktoré mesačne uhrádza mesto Košice.

Preto v týchto dňoch požiadam súčasného zastupujúceho primátora Martina Petruška o vykonanie kontroly v zariadení a predĺženie zmluvy
len do 30.06.2019, aby si všetci tí, ktorým na psíkoch záleží, mohli sadnúť za jeden stôl, pripraviť obsah zmluvy tak, aby sa tieto pračudesné veci v Košiciach okolo psíkov už nediali.

DOPLNOK z 11.10.2018
1, Zaslal som žiadosť o stretnutie zastupujúcemu primátorovi Martinovi Petruškovi spolu s linkou na daný článok
2, Pracovníčka magistrátu z odd.ŽP mi potvrdila, že sa bude robiť výberové konanie (11-12/2018) na dodávateľa asanačných služieb od 01.01.2019. Takže sa podmienky budú musieť zapracovať do návrhu novej zmluvy medzi mestom a asanačnou službou v najbližších dňoch, ak nedôjde k predĺženiu dnešnej zmluvy. Keď budem vedieť viac – dám vedieť.

5 thoughts on “V Košiciach s odchytenými psíkmi nie je niečo v poriadku.

  1. Určite treba prešetriť túto situáciu. Ja mám v dočaske tiež psa z asanačky. Keď tam došiel vyzeral ako tak. Škoda že som ho neodfotila po 5 dňoch, keď mi ho doniesli do dočasky. Kosť a koža. Ledva stál na nohách. Chvála bohu že nedostal parvo. Mal cca 3 mesiace, teraz má 10 mesiacov. Volá sa Jack

    Páči sa mi

  2. Toto sa musí poriadne prešetriť a zistiť kto sa na úkor chudákov psíkov obohacoval a ak sa potvrdí týranie zvierat zo strany veterinára, tak treba voči nemu podať TO a všetky peniaze vrátiť do štátnej kasy!!! A mali by byť následne rozdelené pre dobrovoľnícke organizácie, ktoré prevádzkujú útulky zvierat a skutočne im aj pomáhajú a veľa krát na úkor svojich súkromných životov a to ešte musia od ľudí žobrať peniaze aby mohli pomáhať!

    Páči sa mi

  3. Spätné upozornenie: Pomôžte svojimi návrhmi odchyteným psíkom kvalitnou zmluvou medzi mestom Košice a karanténnou stanicou. | MVDr. ZDENKO LIPTÁK ...vždy na strane občanov a ich práv

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s