Ako by som riešil parkovanie na Luniku I ?

     Na úvod chcem povedať, že vždy sa snažím byť zástancom systémových riešení
a opatrení. Ak sa mi stráca benzín z nádrže, tak nebudem dolievať benzín, ale urobím systémové opatrenia – opravím hadičky, tesnenia a nádrž. V otázke parkovania na Luniku I mám pocit, že sa stále dolieva benzín namiesto systémových opatrení, čiže sa budujú nové malé parkoviská z našich daní, aj keď problém vytvára niekto, kto na Luniku I ani nebýva a dane platí v inom meste či mieste.

     Lunik I je typické mestské sídlisko kde bývajú ľudia, ktorí tu žijú a ktorí tu platia dane. Preto pri riešení parkovania by mal byť obyvateľ Lunika I na prvom mieste. Mnohí z nich vlastnia autá. Niektoré rodiny aj niekoľko áut. Ale toto teraz nie je obsahom tohto riešenia.

Na Luniku I na priblokových parkoviskách parkujú autá aj od iných subjektov, vďaka ktorým je často nájsť voľné miesto na parkovanie obtiažné. Jedná sa najmä o týchto 5  „zdrojov“:

1, autá študentov, ktorí parkujú na jednom mieste pri bloku aj celý týždeň
2, zamestnanci T-Systému
3, návštevníci OC Galéria a zamestnanci polície
4, návštevníci Univerzitnej nemocnice (bývala FNsP)
5, autá zákazníkov z bytového domu na Považskej 40/B, ktorí nemajú parkovacie miesta, čo je v rozpore s kde čím…

1 až 4 majú VLASTNÉ parkovacie miesta, ale sú spoplatnené a tak parkujú na Luníku I a III medzi blokmi.

     Lunik I má jednu veľkú výhodu oproti iným Lunikom. Nachádza sa tu veľké parkovisko (pred medickými internátmi, patrí UPJŠ a má ho v prenájme súkromná firma, ktorá vyberá parkovné na danom parkovisku. Pri dohode na dlhšiu dobu stojí údajne parkovné 1EUR na deň.) Aj v starom meste prevádzkuje mestské parkoviská súkromná firma.

     Systém parkovania sa dá riešiť viacerými spôsobmi. Od plošného spoplatnenia celého mesta až po reguláciu dopravnými značkami – Zákaz vjazdu okrem dopravnej obsluhy
a Parkovisko pre rezidentov, čiže obyvateľov s trvalým pobytom. Nakoľko v meste nie sú postavené žiadne hromadné garáže, či záchytné parkoviská, je celoplošná regulácia nereálna, lebo nemáme kam autá „vytlačiť“. No na Luniku I tú možnosť máme.

     Ja osobne sa už niekoľko rokov snažím riešiť problémy s parkovaním v danej lokalite
s mestom Košice (neskôr zverejním všetky odpovede mesta, aby občania pochopili, aký slušný chaos tam vládne k danej otázke) . Bolo to najmä okolo parkovania zákazníkov ubytovní Považská 40/A a 40/B, ktorí zahtili autami celé okolie, veľkými autami na úzkych parkoviskách ničili autá domácich a podobne.

     V marci roku 2013 som na rokovaní na Magistráte mesta Košice predložil návrh riešenia parkovania na Luníku I. Jeho pointou bolo vytlačiť autá najmä na ICH PARKOVISKÁ, nie spoplatnením, ale dopravnými značkami – ZAKAZ VJAZDU OKREM DOPRAVNEJ OBSLUHY.

parkovanie_luniki_navrh
Komisii som predložil uvedenú mapu aj s navrhnutými dopravnými značkami. Komisiu tvorili zástupcovia štátnej dopravnej polície, mestskej polície a úradník mesta Košice. Štyri body môjho návrhu si osvojil aj zástupca štátnej dopravnej polície, ktorý následne začal prehovárať ostatných členov komisie, aby prijali uvedené 4 návrhy, dokonca prisľúbil súčinnosť štátnej polície pri kontrole dodržiavania týchto dopravných zmien a navrhol,
že po roku dané opatrenia vyhodnotíme. Intenzívne sa ich snažil presvedčiť, no bezúspešne. Mestská polícia, ktorá sa obáva nárastu práce bola proti a aj pracovník MMK a ja nechápem prečo.

     Náš Lunik I sa stále trápi s parkovaním a ničí sa verejná zeleň.

     Preto som uvítal to, že ako poslanci mesta sme prijali uznesenie (vrámci môjho bodu     k Považskej 40), v ktorom žiadame p. starostu, aby zvolal pracovné rokovanie k lokalite Považská, lebo aj samotná Považská ul. je súčasťou Lunika I a jej okolie je tiež možné riešiť dopravnou reguláciou v prospech obyvateľov Lunika I.
Uznesenia XXVII. MZ 24

     V najbližších dňoch (po prediskutovaní s občanmi a aj na úrovni starostu MČ) opäť plánujem predložiť návrh regulácie parkovania na Luniku I pred uvedenom komisiou
na MMK a verím, že to bude tentokrát spoločný návrh.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s