Video, ktoré naštve nielen obyvateľov Idanskej ulice v MČ Košice Západ.

Posledné roky sa obyvatelia Mestskej časti Košice Západ (Terasa) búria voči systému, ktorý v MČ a meste vládne roky, bez snahy jeho nápravy. Petície občanov sú výsledkom zlyhania občanmi volených politikov na Západe. I napriek tomu, že riešenia sú možné, vládnuci politici ich nechcú zaviesť do života. Jedná sa najmä o slušné a včasné informovanie obyvateľov s plánovanými zahusťovačkami na Terase bytovkami či obchodnými komplexmi. Mestská časť je vždy mestom Košice informovaná   a žiadaná o stanoviská hneď v ich úplnom začiatku. A tam to aj končí. Namiesto toho, aby politici Terasy o tom informovali občanov napríklad cez občasník Terasa, ktorý vydáva mestská časť, mlčia, lebo mnohí poslanci ani netušia. Z daného občasníka si však vládnuca strana na Terase, čiže SMER, urobila reklamný časopis najmä o nich. Žiadne informácie o výstavbách, žiadne o verejných prerokovaniach napr. k územnému plánu, žiadne otázky do diskusie. Nič…

Ja osobne som X-krát žiadal politikov Západu a začali hrať s obyvateľmi slušnú hru a informovali ich o dôležitých veciach. To by však museli mať o tom záujem aj samotní poslanci Západu. Neexistujú informačné toky ani vrámci úradu, čo potvrdil nepriamo aj zástupca starostu A. Sitkár (SMER), ktorý keď sa chcel vyviniť voči občanom pri petícii proti výstavbe na Bernolákovej 24, tak povedal: „že on sa o danej výstavbe dozvedel až v marci 2018“. Mestská časť však vydala súhlasné stanovisko v marci 2016. Ako je možné, že druhý najvyšší politik MČ nemal o tomto 2 roky ani šajnu? Čo tam robil celé dva roky ?
Starosta Jakubov (SMER) sa vyjadril (09/2018) v tom, že nie je dobré, že mesto nerešpektuje stanoviská mestskej časti pri stavebných veciach. Sám starosta ale plače na nesprávnom hrobe, lebo toto sa dá krásne upraviť v Štatúte mesta (upravuje vzťahy medzi mesto na mestskými časťami), ktorého obsah môžu meniť poslanci mesta, a pán starosta je poslancom mesta od roku 2010, čiže mal na to 8 rokov. Ale daný systém im vyhovuje. Majú sa aspoň na čo vyhovárať.

Mestská časť Košice Západ má tiež svojich poslancov. Dokonca aj Komisiu výstavby, životného prostredia, verejného poriadku a komunálneho rozvoja. A tak by človek očakával, že aspoň táto komisia vyvinie nejakú iniciatívu na zlepšenie stavu. Omyl. Túto komisiu tieto veci nezaujímajú (snáď okrem jedinej členky komisie), lebo ryba smrdí od hlavy.

Členovia komisie z poslancov:
Predseda: Emil Veles (SMER)

Poslanci: Ing. Slavomír Baník (SMER) , RNDr. Slavomír Bucher (SMER), JUDr. Beáta Zemková (NEKA)

Dňa 06.06.2018 rokovala komisia a okrem iného sa prejednávala aj petícia občanov proti výstavbe bytovky na Bernolákovej 24. To, čo sa dialo na komisii, bola katastrófa. Jej predseda Emil Veles (SMER) nemal ani šajnu kde sa to nachádza a absolútne ani netušil, čo sa má na uvedenej adrese realizovať. Bol úplne mimo, čo viacerých prítomných pobúrilo, vrátane mňa. On mal tú drzosť prísť na komisiu (veď je jej predseda) a vôbec nemal záujem sa pripraviť k danému bodu, aby ju mohol riadiť.

O 3 mesiace neskôr 05.09.2018 sa konala ďalšia verejná komisia, za účasti verejnosti a petičiarov s petíciou proti výstavbe na Idanskej ulici. A tak som si povedal, že si donesiem kameru na komisiu a natočím si, ako sa tentokrát pripravil súdruh predseda Veles (SMER) a ako si naštudoval materiál okolo danej problematiky. Opäť nemal ani šajnu, a to i napriek tomu, že sa táto problematika riešila aj v médiách. Absolútny nezáujem, prísť na komisiu totálne nepripravený a s kľudom si sadnúť na čelo rokovacieho stola a vôbec sa nehanbiť že je úplne opäť mimo. Zarážajúce a urážajúce. Zarážajúce je aj to, že väčšinu poslancov komisie tvoria poslanci za SMER a že im vôbec nevadí, že čo tento človek robí na čele komisie ? SMERu on ale vyhovuje. O nič sa nezaujíma, nič nerieši, nič sa nepýta, čiže má podľa SMERu najlepšie predpoklady viesť túto dôležitú komisiu a developeri si môžu robiť čo chcú.
Kto z politikov sa ale zastane občanov ??

Na komisii som aj žiadal odpoveď na otázky, ktoré som položil v tom zmysle, že aké interné opatrenia boli na MČ prijaté, aby sa nestalo, že zástupca starostu 2 roky ani netuší, že sa niekde na Terase chystá veľká bytová výstavba, aké opatrenia navrhla samotná komisia a ako chcú zabezpečiť to, aby sa občania o developerských projektoch nedozvedali ako poslední? Odpovede som sa však nedočkal :/

A teraz si pozrite tú katastrofálnu časť komisie, keď sa začala prejednávať petícia 1500 občanov proti výstavbe na Idanskej ulici. Styria prítomní sa snažia súdruhovi Velesovi (sedí pod obrazom prezidenta) vysvetliť, kde sa daná lokalita nachádza… Nevedel kde sa to nachádza a opäť nemal o tom ani šajnu a ani nemal snahu si to pred rokovaním komisie nechať niekym vysvetliť, aby na komisii opäť nevyzeral ako totálny nevzdelanec.
Už viete obyvatelia Terasy, prečo pod vedením strany SMER vzniká jedna petícia nespokojných občanov za druhou?
Ste pre nich nezaujímaví :/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s