Nestavajme v mestách mŕtve fontány – politici, projektanti a stavebné úrady.

Pýtate sa, čo je to mŕtva fontána ?
Politici v mestách otvárajú rôzne fontány. Najčastejšie pred voľbami. Všetci sa radujú, že aké je to úžasne, najmä teraz, keď nás sucho trápi stále viac a viac. Niekto tu fontánu naprojektuje a niekto vydá na jej stavbu stavebné povolenie. Veľa ľudí v procese, no ani jeden odborník na faunu a flóru.

Fontány sú plné vody, okolo nich rozpálený asfalt, vzduch a smädné vtáctvo, ktoré sa ale z danej fontány nemôže napiť a ani a ochladiť či okúpať. Nemá si totiž kde sadnúť. Čiže aj keby 2 mesiace nepršalo (a toto bude o chvíľu samozrejmosť), z vody vo fontáne nemajú nič.

A ak do nej spadne aj malý pes či ježko, pravdepodobne sa od vysilenie utopí. Mnohé fontáne majú obvod urobený tak, že krytia dlaždica alebo niečo podobné, pretŕča nad vodnú hladinu, čo spôsobí nemožnosť vyliezť z fontány von.

Toto sa presne stalo aj malému papagájovi v Košiciach na Ťahanovciach. Uletel majiteľom, bol smädný, uvidel vodu vo fontáne…..a nebyť všímavého okoloidúceho, utopil by sa. Nenašiel žiadnu suchú plošinu a ani únikový východ. Tento článok nosím v hlave už niekoľko rokov. Až záchrana topiaceho papagája vo fontáne ma konečne naštartovala napísať ho.

Väčšina lokálnych politikov pre presadzovaní obdobných opatrení sa len ironicky zaškerí či zasmeje. Zažil som to niekoľkokrát. Téma, ktorá väčšinu nezaujíma, aj keď všetci nonstop hovoria o ochrane prírody a podobne, lebo je to moderné. Preto máme v mestách mŕtve fontány a v Košiciach je ich niekoľko.

V Košiciach sa o väčšinu fontán stará Správa mestskej zelene, ktorú sa mi pred 2 rokmi podarilo prehovoriť aby do mŕtvych fontán inštalovali plošiny pre vtáky. Tú prvú som vyrobil doma v pivnici a spoločne s pracovníkmi sme ju osadili do fontány na Luníku II. O tie ostatné sa už starajú vo vlastnej réžii. O tú kde sa topil papagáj sa stará mestská časť. Škoda, že nikoho nenapadlo tam umiestniť plošinu.

Plošina je nastavená tak, aby bola polovicu nad a polovicu pod vodou, nakoľko voda vo fontáne stúpa a klesá.

Preto chcem týmto požiadať najmä projektantov, aby začali pri projektovaní brať ohľad na potreby prírody, aby sa poradili s nejakým biológom, herpetológom alebo ornitológom. Toto by mala riešiť možno aj nejaká vyhláška, ktorá upravovala aj tieto veci, vrátane povinnosti únikových plošín po ktorých by sa živočích vedel dosť von z fontány, či jazierka.

Tak čo dámy a páni projektanti, ale aj politici a pracovníci stavebných úradov, zmeníte pohľad na svet okolo seba ?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s