Biokoridory v Košiciach.

Dnes rokovala Komisia ŽP.. pri Mestskom zastupiteľstve v Košiciach a do jej rokovania (ako jej predseda) som zaradil len jediný bod – Biokoridory. Na rokovanie som pozval aj smrteľníkov – občanov, o ktorých som bol presvedčený, že ich to bude zaujímať (odborne sa točia okolo danej problematiky). Rokovania sa zúčastnili zástupcovia ŠOP Prešov, ÚHA Košice, OÚ Košice mesto, Správa mestskej zelene a členmi komisie sú aj odborníci z Botanickej záhrady či Východosl. múzea. Stavebný úrad Košice sa opäť odmietol zúčastniť rokovania komisia a pritom aj oni občas rozhodnú akoby MÚSES nevideli…
Zaznelo tam množstvo informácii, riešenia a odpovede, ktoré priniesli aj mne odpovede na viaceré otázky.

Čo je ale najpodstatnejšie je to, že:
1, územný plán mesta Košice (ďalej ÚP) by mohol by hotový do 2 rokov. Preto ÚHA predkladá žiadosť na navýšenie financií na (nové) mzdy pre odborných pracovníkov ÚHA na rokovanie MZ 09/2022, čo musíme podporiť.
2, Súčasťou ÚP by mal byť aj Miestny územný systém ekologickej stability (ďalej len MÚSES), ktorý obsahuje aj biokoridory, ktoré prepájajú biocentrá (zelené žily mesta). No košický MÚSES je z roku 2013 a je potrebné ho aktualizovať, čo môže trvať aj rok.

Preto som položil otázku zástupcom ÚHA: “Ak sa v roku 2023 začne s aktulizáciou MÚSES a hotový bude po roku, nespôsobí vám to problémy a bude možné MÚSES preklopiť do nového ÚP?“ Odpoveď znela že nie, nespôsobí. Preklopenie MÚSESu do ÚP je doležité najmú preto, lebo takto by to malo byť záväzné aj pre stavebný úrad v Košiciach.

Čo je potrebné urobiť ?
Do rozpočtu 2023 začleniť čiastku 40-50 000 eur na nový MÚSES. Nový rozpočet budú ale schvaľovať už noví poslanci (komunálne voľby sú 29.10.2022) a tak dúfam, že si tento článok prečítajú a tí noví, aj keď dnes o tom ešte netušia.


https://gisplan.kosice.sk/mapa/uzemny-plan/?c=-264980.2%3A-1238740.85&z=3&lb=up03&ly=up-fp-22&lbo=1&lyo=

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s