Kto vyhlásil Zelenú grantovú výzvu v Košiciach?

Ak mesto chce podporiť rôzne organizácie napr. z oblasti športu, kultúry či v oblasti životného prostredia, musí tomu dať mestské zastupiteľstvo (mestský parlament, ďalej len MZ) jasné pravidlá. Musí založiť alebo určiť, ktorý subjekt (napr. komisia) bude mať tú právomoc rozdeliť sumu schválenú MZ, zloženie danej komisie musí tiež schváliť MZ, čiže schváliť jej členov a určiť právomoci daného subjektu vo vzťahu k financiám určeným na prerozdelenie. Takto napríklad pracuje Fond zdravia mesta Košice n.f., ktorý založilo MZ v Košiciach, schválilo konkrétnych členov, účel a cieľ fondu. Keď MZ schváli sumu na prerozdelenie, fond sa zíde, dohodne sa na témach a následne vyhlási grantový program, s témami, s termínom predkladania projektov (čiže do kedy najneskôr) a max. výšku podpory. Po termíne predkladania fond opäť zasadne a vyhodnotí predložené projekty a tým naj schváli výšku podpory. Takto nejako sa to deje v oblasti športu či kultúry, len pod inými subjektami.

A teraz tu máme nejakú Zelenú grantovú výzvu, ktorú vyhlásilo nejaké mesto Košice, to nejaké mesto Košice určilo témy, max.výšky dotácie. Kto je to ale to mesto Košice, ktoré vyhlásilo túto výzvu ? Košický parlament neschválil žiadnych členov nejakej komisie pre Zelenú grantovú výzvu, neurčilo ani témy a termín. Proste nič. Preto som si cez infožiadosť vyžiadal od mesta informácie, že kto a kedy vyhlásil túto zelenú výzvu, lebo MZ to nebolo a jedine to môže takto konať. Dostal som odpoveď, že toto sa upieklo na porade primátora, čiže primátor a úradníci mesta. Pojem porada primátora nepozná žiadny zákon, nikdy mestský parlament nedelegoval právomoc prerozdeľovania financií na nejakú poradu primátora. Čiže jedným slovom černota. Primátor sa ma snažil tento týždeň dotlačiť k tomu, aby som za Komisiu ŽP… delegoval jedného člena do záhadnej výberovej komisie, čo som ako predseda komisie rázne odmietol, lebo táto záhadná komisia mala byť predsa aj vyhlasovateľom tém a max.výšky, no v danom čase nič také neexistovala a ani tento týždeň ešte neexistoval.. Zelenú grantovú výzvu si vyhlásil pán primátor sám …z boží vúle král…

Dňa 01.07.2021 chce primátor predložiť na schválenie poslancom mesta Košice víťazné projekty Zelenej grantovej výzvy. Ak si poslanci ctia nielen zákony, ale aj sami seba, tak by o danom materiáli nemali ani rokovať a mali by to stiahnuť z rokovania a hlavný kontrolór, ešte pred podaním na prokuratúru, by mal začať konať.

Primátor Polaček aj v tom prípade konal ako jeho komunistické vzory, pre ktorých sú pojmy demokracia a transparentnosť pojmy neznáme. Sám určil pravidlá, sám určil zloženie komisie, do ktorej sa snaží dostať jedného člena z “opozície”, aby sa nepovedalo a potom víťazov predloží “demokraticky” na schválenie mestskému parlamentu, ktorý bol z celého procesu od začiatku odstavený.

Poznámka na záver: Osobne som za každú podporu zelených tém. Primátor Polaček si však musí uvedomiť, že je potrebné rešpektovať pravidlá hry, lebo svojím konaním dostáva možných víťazov do právnej neistoty, nehovoriac o tom, že ktorí odborníci určili dôležitosť zelených tém pre mesto.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s