V Košiciach preveria stavebné povolenia spätne od roku 2017 kvôli chráneným živočíchom.

Mám rád prírodu a systémové opatrenia na jej ochranu. Toto je ďalšie z nich, ktoré sa mi podarilo presadiť v Košiciach. Je smutné, že roky musíte bojovať za niečo, čo by malo byť úplnou samozrejmosťou.

Denne počúvame o potrebe chrániť životné prostredie či chránených živočíchov. V reále toto často nezaujíma ani tých, ktorí majú na to dohliadať. Vrátane štátnych úradov v Košiciach, na rozdiel od tých v iných mestách.

A o čo vlastne ide?

V roku 2011 vydáva Ministerstvo životného prostredia SR usmernenie pre Okresné úrady odbory starostlivosti o životné prostredie (ďalej OÚ OSŽP), ako majú postupovať pri vydávaní stanovísk pri zateplovaniach budov vo vzťahu k chráneným živočíchom (belorítky, dážďovníky, netopiere). Ide o to, že ak stavebník požiadal stavebný úrad o stavebné povolenie, tak stavebný úrad si vyžiadal stanovisko od OÚ odboru OSŽP. To by malo v stanovisku určiť, ako má stavebník postupovať pri zateplovaní budovy, aké náhradné búdky, pre ktoré druhy a v akom počte má umiestniť. Niektoré OÚ OSŽP dokonca dávali ešte do stanovísk aj fotografie búdok a podobne. Košice to celé roky ignorovali a to i napriek tomu, že v roku 2016 som vyvolal rokovanie na okresnom úrade a žiadali sme ich o zmenu. Zbytočne. A to na úrade robili a stále robia (aspoň by mali) odborníci a najmä milovníci prírody a toto by malo byť pre nich úplnou samozrejmosťou. Malo, ale asi nebolo. Prelom sa podaril až v roku 2019, keď som bol zvolený za poslanca a predsedu Komisie ŽP… pri Mestskom zastupiteľstve v Košiciach. Na komisiu som si pozval všetkých zainteresovaných a zodpovedných – stavebný úrad a OSŽP (aby sa nemohli vyhovárať jeden na druhého). A čuduj sa svete zázrak sa podaril a OÚ OSŽP prisľúbil, že stanovisko vydá až po doručení odborného stanoviska od odborníka (najmä ornitológa), ktoré zapracuje aj do stanoviska pre stavebný úrad. A stavebný úrad to zapracuje do stavebného povolenia. Poviete super. Áno super, ale…

Stavebný úrad po dokončení zateplenia stavby vykonáva aj kolaudáciu stavby a následne vydáva kolaudačné rozhodnutie. Ako je ale možné, že i dnes máme v Košiciach X skolaudovaných stavieb, kde mali byť vykonané opatrenia v prospech chránených živočíchov, no neboli.

Preto som v roku 2021 požiadal opäť o rokovanie na okresnom úrade a to priamo na úrovni (nového) prednostu M. Semana, ktorý rokovanie zvolal (za čo mu úprimne ďakujem), kde sa dohodlo, že okresný úrad zabezpečí spätnú kontrolu vydaných kolaudačných rozhodnutí pri zateplovaniach v Košiciach a to od roku 2017.

Ak by sa niektorí stavebníci nesnažili obchádzať či ignorovať stavebné povolenia a ak by stavebný úrad riadne kontroloval vlastné stavebné povolenia, nič by sa spätne nemuselo kontrolovať.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s