V Košiciach je snaha systémovo kontrolovať stromy pred ich orezom či výrubom. Má to ale svoj háčik.

V meste Košice sa v priebehu roka vyrúbe do 1000 stromov. Bohužiaľ sa rúbu aj počas hniezdneho obdobia, čiže po 31.03., keď už je výrub zakázaný. Často býva dôvodom to, že strom je polovyschnutý či vyschnutý. Stále si neuvedomujeme obrovský význam aj takýchto stromov pre živočíchy, ktorým poskytujú úkryt, potravu, ale aj hniezdne podmienky.

Dá sa povedať, že do roku 2019 nikto zo zodpovedných v meste Košice nevykonával kontrolu stromov a ich dutín pred výrubom. Nikoho to netrápilo. Ani zodpovedných a ani členov v predošlých (zväčša formálnych) komisiách.

Keď som po voľbách (12/2018) zostavoval Komisiu životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia, ktorej som bol zvolený za predsedu, tak som trval na tom, aby jej členovia boli profesionálni a odborníci. Nie politické mŕtvoly či neúspešní kandidáti z politických strán, ako sa to celé desaťročia praktizovalo. Aj preto, sa dnes za jedným stolom, počas rokovaní komisie, stretávajú zodpovední pracovníci mesta a odborníci, čoho výsledkom je aj dohoda, že Správa mestskej zelene, ktorá vykonáva výruby, bude vopred hlásiť plánovaný výrub stromov, aby ich odborníci mohli pred výrubom skontrolovať. Poviete si, že super. Áno super, ale… Dané kontroly pre mesto Košice a SMsZ vykonávajú odborníci vo svojom voľnom čase a na úkor svojich rodín. Zadarmo. A zodpovední si zvykli a nikoho to netrápi. Zatiaľ.
Mesto Košice ročne vynakladá státisíce eur za rôzne poradenské či právne služby, dokonca aj na PR služby
a podobne. No na odborné posudky z oblasti životného prostredia takmer nič. Nemám namysli nejaké štatistiky
a tabuľky a podobne, ale reálnu prácu v teréne pre mesto Košice.

Preto som 04.05.2021 na rokovaní Mestského zastupiteľstva v Košiciach opäť otvoril danú otázku a som veľmi zvedavý, s akými návrhmi prídu na najbližšie rokovanie komisie mesto Košice a aj Správa mestskej zelene, nakoľko daný bod bude aj bodom najbližšieho rokovania komisie.

Moje vystúpenie na danú tému na rokovaní košického parlamentu 04.05.2021 – https://youtu.be/yHatKplpT4sPridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s