V košických parkoch pribudne viacej života.

Parky v mestách či medzibloková zeleň. Miesta, ktoré nám pomáhajú v betónových mestách nasať trošku energie či zrelaxovať. Miesta, ktoré by mali vytvárať aj čo najlepšie podmienky pre faunu a flóru, lebo sa navzájom dopĺňajú a tvoria jedinečný celok. Aspoň by mali. Ak sa park projektuje s rozumom. S rozumom odborníkov ako sú botanik, dendrológ, ornitológ, hydrológ či entomológ. Zatiaľ sa to nedeje.

O tejto potrebe som niekoľkokrát diskutoval na rôznych rokovaniach. Naposledy na Komisii životného prostredia… v meste Košice, ktorej predsedám. Po rokovaní na danú tému komisia prijala nasledovné uznesenie, ktoré po týždni dňa 04.05.2021 schválil ako košický parlament.

Komisia životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia žiada spracovanie smernice týkajúcej sa zakladania a rekonštrukcie parkovej zelene, aby pri zakladaní okrem sadovníckeho, botanického a estetického hľadiska boli zohľadnené aj faktory entomologické, ornitologické, zoologické a pod. z dôvodu, že zeleň predstavuje potenciálny biotop pre mnohé druhy živočíchov.

Čo z toho vyplýva? To, že na najbližšom rokovaní košického parlamentu bude predložený poslancom mesta VZN o štandardoch mesta Košice v oblasti životného prostredia, kde bude okrem iného určené, že ak bude chcieť niekto revitalizovať medziblokovú zeleň či park a podobne, tak na zadaní pre zhotoviteľa projektu sa budú musieť podieľať aj vyššie spomínaní odborníci. A to by malo zabezpečiť, že v parku budú rôzne stromy, kvety a kríky kvitnúce v rôznom období, čo zabezpečí potravu pre hmyz, ktorý je potrebný počas hniezdenia vtákov či rôzne druhy krovín, s časovo rôzne dozrievajúcimi plodmi a poskytujúce aj hniezdne či úkrytové podmienky a podobne. Dnes väčšina parkov v Košiciach toto vôbec nespĺňa.

Alebo si pozrime mnohé fontány v meste. Sú plné vody, no vtáky sa v nich neokúpu či nenapijú, lebo si nemajú kde sadnúť. A keď do nich spadne ježko či nejaké mláďa, tak sa utopí, lebo nemá ako vyliezť von z nej. Preto musia mať plochy na pristátie pre vtáky a únikové miesta, čo tiež budú upravovať dané štandardy.

Plošina pre vtáky, kde môžu pristáť, okúpať sa a napiť. Bez nej by to nebolo možné aj v čase najväčšieho sucha. Správa mestskej zelene ich začala realizovať na základe môjho prototypu, ktorý je vo fontáne na Luniku II.

Verím tomu, že spoločne s odborníkmi a právnikmi mesta sa nám podarí pripraviť taký návrh, ktorý bude prínosom pre faunu a flóru v meste Košice.


PS: Ak máte akékoľvek návrhy, nápady či pripomienky, kľudne mi ich prosím pošlite na liptak@pangea.sk, za čo Vám už teraz ďakujem. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s