Nevoľte svojich kamarátov a kolegov, ktorých veci verejné nezaujímajú (len rečami pri pive).

Denne niekoľkokrát dostávam otázky okolo volieb. Že koho voliť a koľkých krúžkovať.

A preto si dovolím uviesť príklad:

Za mestskú časť Košice Západ môže do mestského parlamentu postúpiť 7 kandidátov s najvyšším počtom hlasov z 54. To znamená, že volič môže voliť – zakrúžkovať maximálne 7 kandidátov. Môže, ale nemusí. Môže aj jedného. Viacerí z Vás majú tendenciu zakrúžkovať za každú cenu plný počet, čiže na Terase 7 a preto chcú vyčarovať 7 mien, aj keď v reále poznajú 2-3 kandidátov (v tom lepšom prípade). Preto každému hovorím, aby netlačil na pílu za každú cenu. Keď pozná troch a je presvedčený, že budú prínosom, tak nech zakrúžkuje troch. Kto jedného, tak nech zakrúžkuje jedného. Hlasovací lístok bude platný. (Hlasovací lístok bude neplatný, ak nezakrúžkujete nikoho alebo viac, ako je povolené. Všade na lístku bude uvedený povolený max.počet.)

Každému ale hovorím, nech krúžkuje tých, ktorí sa aj o veci verejné zaujímajú a najmä, snažili sa ich riešiť už ako občania či poslanci, lebo u nich je predpoklad prínosu do rozvoja mesta. Tí, ktorí sa pred voľbami nezaujímali o veci verejné a život v meste, nebudú sa ani po voľbách, aj keď dnes sľubujú modré z neba. Takýchto kandidátov bohužiaľ nájdete na rôznych kandidátkach (napr. takmer mŕtva ministranička NOVA), ktorí kandidujú opäť, opäť sľubujú, že ak budú zvolení, že sa budú zaujímať o….a bla bla bla, tak ako to sľubovali v rokoch 2010 či 2014. Nezvolili ich a nerobili nič celé roky a dnes opäť sľubujú. Tak prečo ich voliť, keď nič nerobia ? Aj preto mal SMER také dobré podmienky na realizáciu svojich kšeftov a kšeftíkov…, lebo straničky mlčali, čiže tak trochu so SMERom asi súhlasili…. :/ Môže sa stať, že váš aktívny poslanec získa o jeden hlas menej ako ten neaktívny, ktorému ste tiež dali svoj hlas – krúžok a neprejde ani jeden.

Dnes v košickom parlamente sedí 41 poslancov, ktorých si občania zvolili. No max. 3-4 sú takí, ktorí sú podľa mňa prínosom, že sa snažia predkladať návrhy systémových opatrení, novelizácie nariadení v meste a podobne. Ostatní tam len sedia …..a boli možno zvolení, lebo sú to dobrí kamaráti či kolegovia. Nič viac. Ak chceme, aby sa mesto pohlo vpred a rozvíjalo, nemôže sedieť v parlamente 37 zdvíhačov rúk, tak ako dnes. Preto na Terase nepribudli cyklotrasy, školské ihriská sú stále pre verejnosť zatvorené, úplne sa zdegradoval pojem dobrovoľníctvo (opravovanie mestského majetku), mestská časť neinformuje obyvateľov ako sa má (len chlieb a hry). Mŕtve vtáky na zastávkach či zákonom chránené obojživelníky uväznené vo fontánach nikoho nezaujímajú. Alebo odchytení psíkovia. Nikto nemal záujem obnoviť/prijať nariadenia o ochrane zelene či mokradí, parky a trávniky na Terasu sú stále vedené najmä ako stavebné parcely atď atď… Pri zatepľovaní sa likvidujú hniezda vtákoch pod strechami a naše oblohy sú takmer prázdne bez lastovičiek, belorítok, dážďovníkov, vrabcov a pritom svet pozná riešenia. Nie je si kde poriadne zahrať tenis či basketbal atď atď… A to nehovorím a nefungovaní komisií v mestskej časti či meste, či katastrofálnych chodníkoch a nefungujúcich fontánach.

Toto sú všetko veci, pri ktorých by riešenia mali prinášať najmä poslanci………..no neprinášajú. Väčšinu z nich to vôbec nezaujíma. Ak by to nebola pravda, riešili by sa a aktivisti by boli zbytoční. Bohužial je ich stále viac a viac… :/

A preto, ak pôjdete voliť, tak naozaj voľte tých, ktorí veci verejné a problémy na vašom sídlisku riešia už teraz ako poslanci, občania či aktivisti. Ľudia sa nemenia, a ani tým, ak lenivec bude zvolený za poslanca. Menej je niekedy viac a preto aj jeden hlas čo i len jednému kandidátovi je viac, ako žiadny,  a nie siedmym, ak väčšinu nepoznáte… :/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s