Malá škola voliča na košickej Terase – mám krúžkovať a koľkí postupujú?

I dnes som dostal X otázok od ľudí okolo volieb. Táto ma však najviac zaujala, lebo mám pocit, že ľudia nevidia rozdiel medzi voľbami do národnej rady a komunálnymi voľbami pri krúžkovaní kandidátov alebo sa im oba systémy pletú.
A rozdiel je obrovský.

Pri voľbách do NRSR si volič vyberá najprv politickú stranu alebo koalíciu so zoznamom kandidátov a z daného zoznamu si vyberá svojich kandidátov a to dvoma spôsobmi. Buď zakrúžkuje svojich kandidátov – môže aj jedného, ale aj dvoch alebo maximálne povolený počet, ktorý je uvedený na volebnom lístku. Druhý spôsob je ten, že nezakrúžkuje nikoho a potom postupujú automaticky prví zo zoznamu. Ak z volebného obvodu postupujú napríklad 7, tak postupujú prví siedmi.

Pri voľbách komunálnych ktoré nás čakajú 10.11.2018, dostáva volič 4 zoznamy a na každom z nich sú všetci kandidáti zoradení abecedne (nie sú delení podľa politických strán a podobne). Volič musí len krúžkovať, ak chce niekoho zvoliť. Ak nezakrúžkuje ani jedného kandidáta, volebný lístok je neplatný a nepostupuje nikto. A kľudne môže zakrúžkovať len jedného kandidáta na poslanca, lístok bude platný.

Príklad: Volič MČ Košice Západ dostane 4 zoznamy kandidátov:

  1. na primátora (krúžkuje maximálne jedného kandidáta)

  2. na starostu (krúžkuje maximálne jedného kandidáta)

  3. zoznam kandidátov na poslancov do mestské zastupiteľstva (parlamentu) mesta Košice (krúžkuje maximálne sedem kandidátov, ale môže aj menej).

  4. zoznam kandidátov na poslancov do miestneho zastupiteľstva (parlamentu) mestskej časti za volebný obvod, v ktorom volič býva. Terasa je rozdelená na 4 volebné obvody – viď zoznam ulíc za jednotlivé volebné obvody.
    Ja bývam a budem voliť vo volebnom obvode 1 (Lunik I a II). Na zozname je 14 kandidátov a volič môže zakrúžkovať maximálne 3 kandidátov (v inom obvode môže byť počet iný) a volič zakrúžkuje číslo svojho kandidáta, čiže môže krúžkovať aj jedného, no maximálne 3, lebo postupujú maximálne 3 najlepší z daného obvodu.

Ak nezakrúžkujete nikoho, váš volebný lístok je neplatný a nezvolili ste nikoho.

V zoznamoch voličov bude zmätočne uvedené, že „Vo volebnom obvode sa volia 3 poslanci„ Nie je to správne uvedené, lebo voliť môžete aj jedného kandidáta, čiže správne má byť „Vo volebnom obvode môžete voliť maximálne troch poslancov“

Čiže suma sumárum: Volič dostáva zoznam so všetkými abecedne zoradenými kandidátmi a musí krúžkovať.
Ak poznáte len jedného kandidáta, tak zakrúžkujte len jedného. Nemá význam voliť niekoho, koho nepoznáte.

Ak máte nejaké otázky, kľudne sa ma pýtajte cez facebook alebo môj e-mail liptak@pangea.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s