Každý investor by mal mať povinnosť zo zákona svoj zámer naprv prediskutovať s verejnosťou…

To, čo sa deje poslednú dobu na Slovensku a aj v Košiciach, najmä ohľadom výstavby bytovo/apartmánových komplexov, vyvoláva údiv, ale aj plač, tisíciek ľudí. Tých ľudí, ktorí si zvolili svojich politikov, aby dohliadali na to, aby sa nám žilo lepšie. To, že občania vo väčšine volia ľudí, ktorých defacto nezaujíma takmer nič je druhá, no smutná realita, a potom sa divia…A občania sa divia, že ako je to možné, že si niekto len tak postaví čo sa mu zachce a to s tichým súhlasom ich politikov, ktorí sa tvária ja nič – ja muzikant a občan im je defacto ukradnutý.

V Košiciach sa našiel len jeden investor, ktorý sa rozhodol verejne prerokovať svoj stavebný zámer s verejnosťou. Aj keď sa zdvihla vlna kritiky voči zámeru (z dôvodu jeho objemu), i tak jeho konanie považujem za to správne a profesionálne, nakoľko chcel počuť názor ľudí, keďže stavebne chcel komplex realizovať v intraviláne (vo vnútri) mestskej časti.

Dnes košičania spisujú petície proti výstavbe viacerých bytových komplexov (ul.kpt.Nálepku, Moldavská ul., Bernoláková 24). Spisujú, lebo ich volení politici a poslanci o tom neinformovali. Smutné, ale reálne.

Príčíny:
To, že sa nielen košičania o pripravovaných stavbách dozvedajú neskoro má niekoľko pričín.

1, Politikov mestských častí a mesta (poslanci MČ a mesta za danú mestskú časť) toto vôbec nezaujíma, aj keď MČ k investíciam na ich území zaujímajú oficiálne písomné stanoviská.

2, Nezaujíma to ani koaličné a ani opozičné strany.

3, Za investíciami sa schovávavjú často aj lokálni politici a strany.

4, Stavebným úradom v procese je mesto Košice, ktoré to aj zverejňuje na svojej webstránke, ktorá je ale urobená tak, aby ste si údaje nevedeli vyhľadať cez webstránkový vyhľadávač (je to podľa mňa zámer, aby sa občania nedopátrali informácií). Dajte si do vyhladávača meno Richard Raši a pochopíte, akú hroznú webstránku má mesto Košice.

5, Absolútne najväčšiu zodpovednosť nesie ale mestská časť, ktorá by mala občanov informovať. Vydáva drahý občasník do každej schránky, ale tam sa okrem chválospevov na politikov a pozvánok na akcie v štýle chlieb a hry nedozviete takmer nič.

Riešenie:
Ak sa nemýlim, tak dnes neexistuje zakonná páka, ako donútiť investora urobiť verejné prerokovanie svojho zámeru. ZMOS a ani NRSR asi túto potrebu necitia možno aj preto, že ZMOS tvoria starostovia a primátori a verím tomu, že mnohí z nich majú v tom prsty, ktorí tvoria aj cca polovicu NRSR. Preto by daná vec sa mala stať samozrejmosťou pre lokálnych politikov a vrámci Košíc by sa táto džentlmenská „povinnosť“ dala zadefinovať snáď aj v Štatúte mesta Košice (štatút upravuje pravidlá hry medzi mestom, mestskými časťami, ich podnikmi či úradmi). A preto pevne verím, že sa nájde niekto medzi poslancami (urobím všetko preto 🙂 ), ktorý vyvinie inciatívu, prípadne podá návrh daného charakteru.
Ak ani ani toto nepomôže, treba vymeniť politikov v najbližších voľbách :/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s