Utajená príprava Košíc na kandidatúru Európske mesto dobrovoľníctva 2019 vrcholí.

     Na úvod chcem povedať, že som dobrovoľníkom celý život a takmer každý mesiac robím rôzne činnosti z oblasti dobrovoľníctva či charity a podobne. Zásadne si z toho nerobím seflíčka, lebo mi to pripadá trápne. Celý život to robím z presvedčenia a podporujem tieto aktivity. Nemám ale rád, keď si niekto robí z ľudí hlupákov, nehovorí im pravdu a zneužíva ich na svoje politické ciele, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá.

     Mesto Košice chce kandidovať v roku 2019 na dobrovoľnícke mesto. Pracuje sa na tom (najmä v SMERe) od roku 2014, kedy si Košický kraj (ovládaný SMERom) dal vypracovať výskum v Košickom kraji o podpore dobrovoľníctva (prebiehal v rokoch 2014-2015).
V tom istom období a neskôr zakladá zamestnanec kraja Martin Ištván (ex asistent poslanca NRSR za stranu SMER) niekoľko občianskych združení (KVP reprezent, Inštitút pre otázky samosprávy, Dobrovoľnícke centrum Košice (DCK) a iné) a čuduj sa svete, všetky sú zamerané na dobrovoľníctvo. Stavím sa, že keby sa robil prieskum na komunitné aktivity, tak všetky tieto (politické) združenia by mali v charakteristike, že sa orientujú na rozvoj a podporu komunity. Ale mesto chce kandidať na dobrovoľníctvo, a tak sa všetci z červeného kindertímu hrajú na dobrovoľníkov. Viac info o menách a združeniach nájdete v tomto článku na mojej webstránke tu.

     V tomto roku tento červený kindertím realizoval niekoľko „dobrovoľníckych“ akcií najmä na roky zanedbaných škôlkach, na ktorých sa zúčastnili aj aktívni politici SMERu, ktorí sú priamo z výkonu svojej funkcie a platu/odmien zodpovední za daný žalostný stav týchto predškolských zariadení. A nemajú problém si urobiť aj 100 selfíčiek :/

     Minulý týždeň 25.05.2017 tento kindertím zorganizoval diskusiu na tému – Participatívny rozpočet pre Košice, kt. moderoval Marián Horenský. Z celého priebehu som mal zmiešané pocity, nakoľko to bola debata o všetkom a o ničom, bez akéhokoľvek náznaku pokračovania. Mám pocit, že to bola čiarková akcia. Výsledok podľa mňa nebol dôležitý. Bol tam prítomný aj Martin Ištván (a aj zvyšok kindertímu), ktorý sa etabluje za zakladateľa Inštitútu, ktorého organizačnou zložkou je aj KVP Reprezent a aj DCK (znie to super, ale základ tvoria tí istí ľudia z kindertímu), ktoré boli organizátormi tejto akcie. Čomu som sa divil bolo to, že nikto z nich do diskusie nezasiahol. Mlčali. Pýtate sa prečo asi? No preto, lebo politicky je už všetko rozhodnuté a toto sú asi len povinné jazdy pre verejnosť.

Čo zabudli na stretnutí povedať prítomným občanom ?
Viete, keď si niekoho pozvete na stretko k danej téme a chcete počuť ich názory, tak by ste sa mali k nim správať férovo. Ľudia prišli, diskutovali, no nedozvedeli sa to podstatné:
1, že žiadosť o kandidatúru do Bruselu musí odísť z Košíc najneskôr do 20.júna 2017 ! Čiže ani nie o 3 týždne. Žiadosť, ktorej obsah nikto z verejnosti nepozná. Žiadosť, ktorá by mala byť prediskutovaná aspoň so súčasnými občianskymi združeniami v Košiciach, ktoré tu pôsobia dlhé roky na poli dobrovoľníctva. To by ale kindertím a strana SMER nesmela pripravovať opäť ďalšiu politickú kandidatúru údajne pre ľudí, no bez ľudí a bez dobrovoľníkov. Jediní „dobrovoľníci“, ktorí sú v tom zaangažovaní, sú červení dobrovoľníci z kindertímu na čele s úradníkom kraja Ištvánom, ktorý robí spojku a veci konzultuje s námestníčkou Lenártovou (SMER).
2, že z rozpočtu mesta Košice chcú cez poslancov SMERu v mestskom parlamente vyčleniť na rok 2018 (volebný rok do komunálnych volieb) v mene participatívneho rozpočtu údajne až cca 200 000 EUR na podporu dobrovoľníctva v meste Košice. Ale kto sú to tí dobrovoľníci v Košiciach podľa nich?

     Takže vážení súdruhovia, ak chystáte niečo pre verejnosť, a tvárite sa, že je to pre verejnosť, a že dokonca aj vy ste verejnosť a nie červená politická úderka, tak začnite hovoriť ľuďom pravdu a nezneužívajte ľudí na čiarkových akciách a „dobrovoľníckych“ akciách v predškolských zariadeniach, za ktorý žalostný stav sú zodpovední vaši politickí spolupartajníci z mestských častí a mesta Košice (námestník primátora, starosta Západu, jeho zástupca či mestskí a miestni poslanci za stranu SMER…). Dobrovoľníctvo by nikdy nemalo suplovať a nahrádzať neschopnosť samosprávy, lebo na toto sú tu volení a veľmi dobre platení politici a funkcionári.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s