Riešenia občianskych podnetov či problémov sú veľakrát náročné a zdĺhavé.

Neubehne snáď ani týždeň, že by som s niekym niečo neriešil. Ľudia sa na poslanca obrátia z rôznych dôvodov. Často sa stáva, že občan pri riešení svojich problémov narazí na neochotu kompetentných a vtedy sa rozhodne ma osloviť. Sú poslanci, ktorí povedia: „Nechajte, ja to za Vás vybavím“ Ja taký nie som. Takmer vždy sa snažím s občanmi komunikovať a radiť im, ako postupovať voči kompetentným. Čiže hráme takú hru. Voči úradu vystupuje stále občan, no kroky sú koordinované so mnou. A prečo ? Lebo chcem vedieť ako úrady, inštitúcie, ale aj mestská polícia komunikujú s občanom, či sa mu snažia pomôcť alebo nie.

Sú problémy, ktoré sme vyriešili relatívne rýchlo, ale sú aj také, ktoré sme riešili týždne až mesiace.

Napríklad také reštauračné zariadenia v centre mesta. Je pár vyvolených, ktoré celé mesiace porušovali čo sa dalo (nedodržanie otváracích hodín, nočný hluk, blokovanie chodcov…) a mestská polícia celé mesiace nič nevidela a to i napriek upozorneniam a sťažnostiam občanov. Týždne komunikovali (po komunikácii so mnou) s mestom, mestskou časťou a mestskou políciou. A výsledok žiadny.

Zablokovaný chodník stolmi bez povolenia a políciou mesiace nevidené…

Až kým som po všetkých tých dopisovačkách neurobil kontrolný nočný výjazd, počas ktorého sa ukázala nahota nefungujúceho systému na strane mesta a MsP a takmer neohrozenosť vyvolených reštaurácií, aj keď konali v rozpore s povoleniami mesta, ktoré ma kontrolovať najmä mestská polícia. Výsledkom bolo, že policajti zaujali obrannú pozíciu a zaútočili na mňa formou rôznych obvinení a podobne. Keďže ja rád riešim problémy za rokovacím stolom, došlo následne k hľadaniu riešení. A ak si myslíte, že vyvolení sa začali správať tak ako sa mali, ste na omyle. Po voľbách na danú tému prinesiem celkom zaujímavý článok. Musím ale povedať, že s MsP mám aj veľa dobrých skúseností s ochotou a snahou pomôcť.
Keďže aj starosta Starého mesta bol z toho celého nešťastný a defacto to nevedel ovplyvniť (mestská časť nemala kompetencie), tak som ako poslanec mesta podal návrh, aby mestské časti mali v kompetencii rozhodovaciu právomoc okolo reštauračných zariadení, čo poslanci mesta aj schválili (09/2022). Preto verím, že mnohé problémy uzrú riešenia v roku 2023.

Ďalší z časovo dlhých problémov bola nešťastná plánovaná výstavba nákupného strediska na Luníku VIII vedľa Kauflandu na mieste, ktoré domáci volali čerešňový sad.

Plánované nákupné centrum na Luniku VIII

Po voľbách v roku 2019 sa spustila petícia obyvateľov Luníka VIII proti danej výstavbe, ktorú som aj ja podpísal. Petičiarky oslovili poslanca (zo strany SMER p.Sitkára) za Lunik VIII, aby im pomohol. Keďže vo voľbách 2018 neuspel, na požiadavku nereagoval. Zapamätajte si, že väčšina politikov maká, len keď sú vo funkcii. Preto sa aktívni občania – petičiarky, obrátili na mňa. A tak sa začala naša niekoľkomesačná ak nie niekoľkoročná púť. Rokovali sme s investorom veľa ráz, dokonca sme rokovali v Bratislave s najvyšším vedením Kauflandu, na základe našich požiadaviek sa 8x prerábal projekt. Musím opäť ale zdôrazniť, že bez neskutočnej prípravy a množstvu vedomostí zo strany 4 dám z petičného výboru, by rokovania boli oveľa ťažšie. Samozrejme, že sme investora prehovárali, aby tam tú krabicu nestavali, no márne. Nikdy sme nikomu nesľubovali zastavenie výstavby, aj keď sme sa o to snažili. A tak sme začali tlačiť na to, aby výstavbu posunuli čo najďalej od Lunika VIII, čo sa až neviem na ktorý pokus podarilo. Boli prisľúbené rôzne protihlukové a iné opatrenia. I napriek tomu všetkému, stále musíme byť v strehu a preto nás čakajú ďalšie stretnutia a rokovania. Veľakrát sa stalo v Košiciach, že stavebník dostal povolenie na jedno a začal stavať niečo iné (napr. prístavba OC Galéria, ktorá, ak sa nemýlim, stále nie je skolaudovaná)

Ďalší kolotoč dopisovania bol s našim „úžasným“ Stavebným úradom Košice, ktorý dokáže skolaudovať kde čo. Tak ako bytovky na Považskej 40. Tú prvú skolaudovali bez bezbariérového prístupu (v 21. storočí ! ), ktorý bol ale potrebný pre jedného pána na vozíku. Písali, žiadali, domáhali sa svojich práva a….nič. Následne ma oslovili a požiadali o pomoc. A tak som SÚ napísal e-mail s otázkou, že ako mohli skolaudovať bytovku pre 100 bytov bez bezbariérového vstupu. Odpoveď bola, že všetko je v poriadku, lebo projekt vypracoval certifikovaný projektant. Tak som im odpísal, že ja som sa nepýtal na to, kto projektoval budovu, ale prečo skolaudovali niečo, čo nie je v súlade s predpismi. Na to som dostal odpoveď podpísanú riaditeľom magistrátu, kde mi vysvetľoval na 2 strany, že prečo nemôžem komunikovať s pracovníčkami SÚ. Samozrejme, že toto som si nenechal pre seba a vysvetlil som mu na rokovaní košického parlamentu znenie zákona, ktorý ma k tomu oprávňuje. Daný list som z jeho strany považoval tak trošku za drzosť, nakoľko ani jedna veta sa netýkala riešenia problému.
Výsledok ?
Rampa sa nakoniec postavila a toto je pre mňa to najdôležitejšie, aj keď si na SÚ o mne isto myslia, že som bol drzý a vyvíjal som na nich nátlak. Výsledok je ale dôležitý ! 🙂


O 2-3 roky sa skolaudovala druhá bytovka s ďalšou stovkou bytov. A viete bez čoho ju tentokrát skolaudoval stavebný úrad ? Bez kontajnerov na odpad. Žiadny problém. Keď som sa pýtal, že ako je to možné (vždy komunikujem písomne), tak si mysleli, že tam kontajnerovisko je, nakoľko sa jednalo podľa nich o rekonštrukciu (vedeli, že to nie je pravda). Občana by možno takto odrovnali. Mňa nie. Samozrejme, že sa nejednalo o rekonštrukciu, ale o novú výstavbu (v zmysle stavebného zákona), nakoľko sa menil účel stavby (z ubytovne na byty). Dnes sú kontajnery postavené pod oknami bytov na mieste 2 parkovacích miest (spodné byty cítia smrad), čiže stavba nespĺňa STN o počte parkovacích miest. A vadí to niekomu na úradoch? Samozrejme, že nie… Aspoň, že majú kde odpad vynášať.

Občania sa na mňa obracajú aj s pokazenými lampami. Ako napríklad táto.

Kryt otvorený, drôty na dosah detskej ruky. Kamarát, ktorý to hlásil na poruchy osvetlenia (patrí to pod DPMK) bol naštvaný, že to nahlásil pred 2-3 dňami a nič. Ani odpoveď a ani oprava. A tak ma kontaktoval. Keďže sa jednalo o elektrinu, okamžite som písal na poruchy aj s otázkou, prečo hneď nekonali. Výsledok bol ten, že lampa bola ráno opravená a na písomnú odpoveď čakám už niekoľko mesiacov.

Alebo zle zaparkované autá. Pred kontajnermi, ktoré nie je potom možné vyprázdniť, zaparkované auto v križovatke, cez ktorého tmavé sklá nič nevidno a podobne. Toto je možné riešiť nastriekaním žltých cikicak čiar. Taktiež sme párkrát riešili dopravné značenie. O tom rozhoduje každý štvrtok ráno dopravný dispečing v bíelom dome, kde môže prísť každý s vlastným návrh, čiže aj vy. A podnety okolo zelene, kosenia, výstavby či výrubov ani nerátam…

Riešenia niektorých problémov sú časovo náročné, ale mne to nevadí, lebo vždy sa pri ich riešení niečo naučím a často sa stretnem so zaujímavými ľudmi, ktorým nie je jedno, čo sa deje okolo nich. Taktiež mám rád systémové riešenia a preto v rokoch 2018-2022 som ako poslanec podal niekoľko návrhov na uznesenia, ktoré košický parlament schválil a prinášajú systémové riešenia.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s