Opäť sme rokovali s investorom nákupného centra na Luniku VIII v Košiciach.

Dňa 29.03.2022 prebehlo ďalšie stretnutie na tvári miesta, za účasti 2 zástupcov investora, 3 dám z petičného výboru a mojej maličkosti, ako poslanca za Západ, ktorý sa už nejaký rok venuje danej nie šťastnej výstavbe na Luniku VIII. Danému stretnutiu predchádzalo dňa 10.03.2022 rokovanie k danej výstavbe na Komisii životného prostredia, ktorej predsedám, za účasti zástupcu ÚHA (Útvar hlavného architekta) a obyvateľov Lunika VIII a ďalšie stretnutie menšie spolu obyvateľkami Lunika VIII na mieste dňa 20.03.2022.

O osude danej lokality, čiže jej možnému zastavaniu, sa rozhodlo ešte pred rokom 2019, kedy obyvatelia Lunika VIII spustili petíciu proti výstavbe obchodného centra na mieste zelenej lúky so 41 ks čerešní, preto to miestni volali aj čerešňový sad. Ani ja osobne nie som nadšený pripravovanou výstavbou a tiež som podpísal danú petíciu. Petičiarky ma v roku 2019 ako novozvoleného poslanca (12/2018) oslovili, či im nepomôžem, nakoľko pomoc im odmietli dať poslanci za Lunik VIII či bývalý (nezvolený) zástupca starostu z Lunika VIII, ktorý teraz najviac vypisuje.

A tak sa začala séria stretnutí a rokovaní. Na ulici, na úrade MČ Košice Západ či v centrále Kauflandu v Bratislave. Našou snahou bolo čo najďalej posunúť stavbu od Lunika VIII (najmä kvôli hluku), keď bolo jasné, že investor sa nemieni vzdať svojho plánu – výstavby. Nezabralo ani to, že po dostavbe budú ľudia bojkotovať proti nákupom v danom komplexe, podľa mňa s tuctovými obchodmi.

Ale poďme späť. Z rokovania s investorom vyplynulo, že projekt je rovnaký, ako v roku 2020, ktorý bol niekoľkokrát prepracovaný na základe našich pripomienok. Z neho vyplýva, že v danej lokalite bude vysadených viacej stromov ako tam bolo doposiaľ. Nakoľko máme záujem o podrobnejšie informácie, ako je napríklad výška gabiónovej protihlukovej steny (oddeľuje bloky na Luniku VIII a zásobovaciu komunikáciu hneď pri obchodoch), jej zloženie z dôvodu vytvorenia hniezdnych podmienok pre vtáky, množstvo a druhové zastúpenie drevín a krovín a najmä ich usporiadanie, aby vytvárali čo najväčšiu hlukovú bariéru, postrádali sme tam výstavbu čerešní, nakoľko tie boli roky typické pre danú lokalitu a aj vďaka nim sa tam zdržiavali aj škrečkovia, zhodli sme sa na tom, že sa stretneme so spracovateľom projektu (košická firma). Na stretnutie s nimi pôjdeme aj s botanikom. Pevne verím, že sa nám podarí urobiť čo najviac, aby obyvatelia Lunika VIII danú stavbu videli a počuli čo najmenej, aj keď stromy, aby dorástli do potrebnej veľkosti budú potrebovať pár rokov…

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s