Okolo vysádzania stromčekov v Košiciach je veľa demagógie a neodbornosti.

Kto by nechcel, aby naše sídliská boli zelenšie a plné života. Asi každý. Aj ja. A preto kde kto vymýšľa kde čo, a mám pocit, že začína súťaž, kto bude viac a kto najviac eko… Vrátane Košíc.

V Košiciach sa rozohrala hra okolo vysádzania stromčekov. Populisticky, neodborne a s množstvom demagógie a zavádzania okolo toho. A kto si dovolí na tieto neduhy upozorniť, je označený za brzdiča 🙂

A tak sa poďme pozrieť na toto celé z 3-4 rovín. Z odbornej, informačnej a aj politicko-morálnej.

Našiel sa jeden pán, ktorý deklaruje, že zafinancuje v Košiciach a okolí vysadenie 300 000 stromčekov. To nie je sranda. On to mysli vážne. Aj keď nikto nevie, či lesné 30 cm vysoké sadeničky za pár centov či eur alebo riadne stromčekové sadenice v cene minim. 30 eur a viac.

Ale najprv dovoľte osoby a obsadenie v tomto celom sadeníčkovom príbehu.

Donátor p. Ďurica, ktorý to chce financovať je bývalý spoločník nebankovky Delta managment, ku ktorému sa neskôr pridal aj p.Hreha z dnešných vodární a ktorému podpredsedu predstavenstva roky robil Richard Raši (SMER) – https://www.etrend.sk/firmy/delta-management-je-v-konkurze.html

Následne mesto v roku 2013 pod vedením primátora Richarda Rašiho prišlo o 1,4 milióna eur, lebo Richard Raši strašil, že keď mesto nevyplatí, tak nastane úplná katastrófa pre mesto Košice. Bu bu bu, aby to poslanci schválili …..a nakoniec sumu 1,4 miliona vyplatili Delte management, ktorú spoluvlastnil dnešný donátor p.Ďurica – https://kosice.dnes24.sk/kosice-prisli-o-poriadny-balik-penazi-mesto-nebankovke-vyplatilo-1-4-miliona-eur-163266

V roku 2014 cestuje Richard Raši za pápežom do Vatikánu a nesie mu dar – dreveného anjela, ktorého zasponzoroval, čuduj sa svete, p. Ďurica, ten, čo od mesta za primátorovania R.Rašiho dostal 1,4 milióna eur. Aké to náhody a takmer stále 2 rovnaké mená… – viď článok

Stromčekový sponzor údajne oslovil súkromné Dobrovoľnícke centrum Košíc (ďalej len DCK), že práve cez nich sa budú distribuovať stromčeky. Čo je to DCK? Čudná to odnož občianskeho združenia s honosným názvom Inštitút pre otázky samosprávy – ktorého asi jediným zakladateľom je Martin Ištván (bol asistentom poslanca NRSR za stranu SMER a údajne aj kandidoval za SMER). Viac na danú tému a najmä kto je kto nájdete v článku – Ako sa košickí smeráci pred voľbami menia na „nezávislých“ „dobrovoľníkov“.

Prvá mestská časť, ktorá sa do stromčekovej eufórie pridala, bola MČ Nad jazerom, ktorej starostuje p.Kovačevičová (exSMER a dnes akože nezávislá) a ktorá pred starostovaním dostala priamu 20 000 eur dotáciu od R.Fica (SMER) na svoje športové podnikateľské aktivity…

DCK tvrdilo, že nechcú sadiť na mestských pozemkoch. Preto ani od mesta nikdy ani DCK a ani MČ nepýtali súhlas ako od majiteľa pozemkov, či môže na nich vysadiť stromčeky. A čo sa udialo 21.09.2019 ? Vysadili stromčeky práve na mestských pozemkoch, bez súhlasu mesta, stromčeky z ktorých mnohé sa v mestách ani vysádzať nemajú (veľmi malé) a aj druhové zastúpenie je veľmi diskutabilné. MČ a DCK to urobili dokonca v rozpore s usmernením Správy mestskej zelene, ktoré odignorovali, čiže bez projektu a súhlasu vlastníka. A všetko pod dohľadom starostky Kovačevičovej, tej osoby, ktorá ma dohliadať aj na dodržiavanie predpisov na území MČ a je údajnou ambasádorkou zelene 🙂

DCK sústavne hovorí a píše, že na tieto projekty (ne)majú odborného garanta, ktorým sa rozumie záhradný architekt, záhradník, botanik či dendrológ. Dáma, o ktorej tvrdia, že je ich odborným garantom je dáma, ktorá má k tomu podľa mňa strašne ďaleko. Toto je uvedené na jej profesnej webstránke:
Ing. Kravčíková – Po ukončení štúdia na GIS na Slovenskej technickej univerzite je odborníčkou v oblasti mapovania a geodézie. Má dlhoročné skúsenosti s riadením projektov od fázy koncepcie po dokončenie. Jej pôsobenie v oblasti projektového riadenia siaha od projektov financovaných z verejných zdrojov, ako sú napríklad Nórske granty, EÚ a slovenské mestské a regionálne samosprávy, až po projekty financované súkromným sektorom, ktoré hľadajú súkromný sektor. Okrem toho jej znalosť financovania projektov a prognózovania rozpočtu z nej robí kľúčového člena úspešnej realizácie projektov IVM. Spoluautor viacerých publikácií na tému klimatických zmien.“

Čiže DCK „odborne“ zavádza verejnosť, politikov a aj odborníkov.

Podobná akcia sa odohrala aj na sídlisku Ťahanovce, kde starostuje ďalší exSMERák a kde sa údajne sadilo len na súkromných pozemkoch, ale opäť viaceré nevhodné stromčeky.
Keď aktéri akcií boli kritizovaní za dané malé a druhovo nevhodné stromčeky, tak používali argument, že ich dodala Správa mestskej zelene (ďalej len SMZ). Nakoniec vysvitlo, že oni tie stromčeky len kúpili v SMZ. Mohli ich kúpiť aj inde. Čiže za kvalitu sú zodpovední len vysádzači a nie SMZ.
Na Ťahanovciach nás dokonca presviedčali perom pani prednostky Zemkovej, že akcie u nich sa zúčastnila aj Správa mestskej zelene. Po mojich viacerých upresňujúcich otázkach vysvitlo, že na Ťahanovciach bývajú dvaja účastníci brigády a zhodou okolností pracujú v SMZ. Čiže ak nabudúce príde na brigádu občan, ktorý robí v kancelárii prezidentky napr. vodiča, tak sa bude tvrdiť, že akcie sa zúčastnila aj kancelária prezidentky…

Čo ďalej ?

Stále tvrdím, že nie je strom ako strom, lebo potom by sme mohli palmy sadiť aj v Tatrách. Mesto by malo zastaviť túto divokú stromčekovú davovú psychózu (nielen) na svojich verejných pozemkoch, lebo sa napácha viac škody ako osohu. Stromy okrem tieňa, výparu a kyslíka poskytujú mnohým živočíchom potravu, úkryt a hniezdne podmienky.
Naše mestá sú takmer bez vtákov ako sú vrabce, stehlíky, pipíšky chochlaté a mnoho iných. Celosvetovo ich rapídne ubúda.
Aj stromy a aj živočíchy potrebujú vodu.
Tú vodu, ktorá naprší a ktorú musíme v krajine a mestách zadržať formou retenčných nádrží, jazierok, dažďových záhrad, či lacnejšou formou a to jej vlievaním do znížených trávnatých plôch a podobne. V mestách je málo zelených plôch a práve na nich je možné realizovať dané vodozádržne opatrenia. Ak si na nich vysadíme rôzne stromčeky bez dôkladného zváženia, tak sa dopustíme veľkej chyby.

Preto by si v mestách mali sadnúť odborníci na faunu a flóru spolu s hydrooborníkmi a najprv si povedať, ako chceme v celom meste nakladať s vodou a budovaním zádržných opatrení (hmyz, ježko a ani vták nebude lietať za vodou kilometre), potom si povedať, ktorým živočíchom chceme novou výsadbou pomôcť, ako im chceme pomôcť a udržať ich či vrátiť späť do miest, ako im vytvoriť čo najlepšie podmienky na hniezdenie, pre zdroje potravy (hmyz, bobule, semena…) a podobne (blato na stavanie hniezd z miest takmer vymizlo) atď atď.

A ak budeme poznať odpovede na tieto otázky, budeme nakoniec vedieť kde a čo chceme sadiť. Zatiaľ to nevieme.
A už vonkoncom to nevie ani donor a ani brigádnici, či starostovia mestských častí v Košiciach.

 

 

Advertisement

2 thoughts on “Okolo vysádzania stromčekov v Košiciach je veľa demagógie a neodbornosti.

  1. To vysádzanie stromčekov je u mňa len obyčajný populizmus. Tak ako bol ním aj “Košice mesto športu ” atd. Ten sa napokon prejavil už teraz ked šport o to viac zakapáva. Dobrovoľníci? Takí makajú ostošesť aj na tom aby sa do Schengenu masovo tlačili nelegálni kočovníci. Aj z krajín, kde vojna vôbec nie je. na rozdiel od Ukrajiny a hraníc s ňou, ktorá je strážená takmer ako za boľševika. len ostnatý drôt chýba. Že je u nich vojna v tomto prípade nie je argument. Lebo neprebiehajú z tej “správnej strany”.
    Pokiaľ sa jedná o vysádzanie tých stromčekov, máme v meste aj Botanickú záhradu a v nej mimochodom aj zapáleného odborníka na botaniku. Stálo by za to aby sa oni skôr vyjadrili a propagovali svoj názor na lokality, stromčeky k vysádzaniu atd. Nie akýsi dobrovoľníci systémom hurá. Spolu s už “nestraníckymi” kedysi aj smeráckymi poslancami mesta.

    Páči sa mi

  2. Stromy vodu zadržiavajú, kvitnú, majú aj plody, poskytujú úkryt živočíchom a je z nich viac osohu ako z dažďovej záhrady, do ktorej za dva mesiace naprší 90 litrov vody.
    Zadržiavať vodu je správne, ale ako keď väčšina dažďa končí v kanalizácii. A pokiaľ nastúpia takí odborníci ako tí, ktorí revitalizovali park na Moyzesovej, výsledok bude zase žalostný. Každý určite pozná betónovú plochu na konci parku, pri športovej hale….. a….a…..

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s