Výstavba parkovacieho domu na Považskej 40 sa zamotáva.

Dňa 31.10.2017 bolo na Magistráte mesta Košice rokovanie k Považskej 40, na ktorom som sa zúčastnil. Prítomný bol R.Probstner ako investor s právnym zástupcom, traja majitelia bytov na PV 40, traja aktivisti, pracovníčka ÚHA a pracovníčka stavebného úradu, ktorej som sa na rokovaní 3x opýtal, či je hovorkyňou investora alebo nezávislou pracovníčkou stavebného úradu…
Investor Domov Terasa na Považskej 40 vlastní dve bývalé ubytovne. Jednu už prebudoval na nové holobyty a druhú ešte nie, lebo jej kolaudácia je podmienená kolaudáciou park.domu.

Viacpodlažná hromadná garáž.
V roku 2014 investor spolu s politikmi zo strany SMER predložili poslancom na schválenie zmenu územného plánu pre danú lokalitu s tým, že v danom medziblokovom priestore má stáť „viacpodlažná hromadná garáž“. Tridsať sekúnd pred hlasovaním navrhol najväčší smerácky lobista daného investora Ján Jakubov (vtedy bol námestník primátora a dnes je dokonca starostom MČ Košice Západ), aby sa v materiáli nepoužíval výraz „viacpodlažná hromadná garáž“, ale len objekt statickej dopravy (čiže najmä parkovisko), čo aj poslanci schválili. I napriek zmene pomenovania hromadnej garáže bolo a je z materiálov (územný plán, dopravné regulatívy, uznesenia poslancov) jasné, že tam musí stáť niečo, čo porieši parkovacie potreby oboch budov, čiže pre ciac ako 200 aut.

V roku 2014 sa konalo rokovanie k Považskej 40 na základe mojej inciatívyna urade MČ Košie Západ, kde som okrem iného investora požiadal (Hudák, Probstner), aby realizovali to, čo si nechali schváliť mestskými poslancami vrátane viacpodlažnej parkovacej garáže.
V roku 2017 investor oznámil vlastníkom bytov, že sa začína výstavba viacpodlažnej parkovacej garáže v medziblokom priestore, čo vlastníkov bytov najmä na nižších poschodiach pobúrilo a snáď aj zarazilo. Väčšina z nich sa údajne o výstavbe viacpodlažnej hromadná garáže dopočuli prvýkrát a tvrdia, že im to investor nepovedal pred kúpou bytov. Investor má dokonca aj dnes na svojej webstránke, kde ponúka byty na predaj, výrazne uvedené – dlhý balkón a parkovacie miesto. Či sa to niekomu páči alebo nie, tak väčšina to chápe tak, že dlhý balkón a parkovacie miesto sú pri kúpe bytu samozrejmosťou, a ja to chápem rovnako. Ale nie je. Investor (R. Probstner) dokonca na rokovaní 31.10.2017 tvrdil, že on v roku 2014 ani netušil, že v roku 2017 bude musieť stavať viacpodlažnú hromadnú garáž, čo vyvolalo úsmev viacerým prítomným na tvárach. Tak som mu len pripomenul, že aký materiál v roku 2014 predkladali poslancom na schválenie a že celý daný materiál píše o viacpodlažnej hromadnej garáži a potrebe riešenia parkovania vo vnútrobloku, čiže o tom musel vedieť. Argumenty investora o tom, že on sa snažil riešiť parkovacie miesta výstavbou či prenájmom parkovísk v oblasti Medická vyznejú krásne, len som im pripomenul, že boli v rozpore s územným plánom, dopravnými regulatívami, STN a uzneseniami poslancov mesta, čo na rokovaní potvrdila aj pracovníčka stavebného úradu, keď prečítala prítomným všetky zamietavé stanoviská úradu aj s odôvodneniami.

Investor v roku 2017 požiadal o odkúpenie pozemku v medzibloku od mesta, ktoré dané pozemky predali hlboko pod cenu a to za 45€ štvorák, čo je podľa mňa v rozpore so zákonom a aj smernicami EU. Taktiež znalecký posudok bol podľa mňa diskutabilný a preto by sa mala ním zaoberať aj príslušná komora. Keď sa investora opýtali na rokovaní, prečo sa nesnažil kúpiť voľný pozemok hneď vedľa Považskej a Fialkovej ulice, tak povedali, že vlastníci chceli za štvorák 200€, čím vlastne potvrdili moje tvrdenie, že mesto predalo pozemok hlboko hlboko pod cenu. Ale čo neurobia smeráci pre smerácke obchodné aktivity na úkor verejných peňazí ?


Je smutné, že dnešní vlastníci bytov ani netušili, že v medzibloku vyrastie poschodová garáž pred kúpou, aj keď je to od roku 2014 schválené. Je smutné, že informácia na webe – parkovacie miesto, je tak trošku (ak nie veľmi) zavádzajúca, lebo po výstavbe parkovacieho domu si budú musieť to parkovacie miesto za niekoľko tisíc eur kúpiť. Ak si ho nekúpia, stanú sa z nich automobiloví bezdomovci hladajúci si parkovacie miesto kde-kade v okolí medzi blokmi… Budú si musieť majitelia bytov kúpiť aj balkóny k bytom na Považskej 40 ?

Ja daný projekt park.domu (opakujem – projekt) považujem za zlý, nakoľko autá pohybujúce sa na ňom budú svietiť takmer do všetkých okolitých okien. Neviem si predstaviť, že by mi každé vchádzajúce auto na najvyššiu úroveň svietilo do okien nonstop… A to nehovorím o estetickej stránke, hluku, svetelnému smogu či vplyvu na cenu už kúpených bytov atď atď.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s