Dnes ma mladé študentky príjemne prekvapili na Terase o Terase…

     Dnes sa konala akcia – Deň architektúry, Objavte svoje mesto! – , ktorú v Košiciach zorganizovali dve mladé študentky (asi architektúra a urbanizmus), o ktorej som sa dozvedel na Facebooku. Škoda, že keď som po akcii hľadal danú pozvánku na akciu na FB, už som ju nenašiel a tak neviem presne určiť, z ktorej školy a fakulty boli. Jedna z nich sa ale volá Marína Kissová.
Akcia bola zameraná na architektúru a vývoj Terasy.
IMG_8640
Prešli sme si kino Družba, Lunik II, Lunik III, kostol pri bielom dome, nešťastnú Galériu, ale aj (tiež nešťastnú) Novú Terasu.

     Na akcii bola väčšina mladých, asi tiež študentov architektúry a pár dospelých jedincov, vrátane mňa 🙂 Prepojil sa mladý názor na to staršie i nové, so skúsenosťami a vývojom niektorých vecí na Terase…
IMG_8644  IMG_8647

     Musím sa priznať, že mám z danej akcie veľmi dobrý dojem a to najmä preto, že to zorganizovali mladé dámy – študentky, ktorým nie je jedno, čo sa deje na Terase či
v Košiciach. Je dobré, že mladá krv sa chce vyjadrovať, že chce aj vychovávať okolie
a najmä otvárať ľuďom oči v danej oblasti, lebo v Košiciach je to veľmi potrebné, nakoľko veci okolo výstavby ovládajú skupiny architektov (za ktorými ostáva KOPA projektov) a finančníkov, prepojených na politické strany (najmä tú najväčšiu), ktoré im povoľujú to,
čo by sa v normálnom svete asi len tak nemohlo.
IMG_8659

Pevne verím, že sa s týmito dámami stretnem v čo najkratšej dobe, lebo mám rád názory mladých.

PS: Terasania môžu ďakovať tomuto pánovi, že Terasa (najmä Luniky I až VII) vyzerajú tak, ako vyzerajú a že ešte stále môžme nazývať Terasu – sídlisko v parku, aj keď sa pomaly vďaka neschopnosti politikov mení na Sídlisko v parkovisku, …….ale tudy cesta nevede, pánové 😦
IMG_8652

POZVÁNKU NA AKCIU NA FB SOM NAKONIEC NAŠIEL:

Prvý októbrový víkend bude aj tento rok patriť občanom, ktorí vyrazia do svojich miest. Záujemcovia sa môžu tešiť na obľúbený a hojne vyhľadávaný festival Den architektury, v rámci ktorého objavujú už štvrtý rok zaujímavé stavby a potenciál verejného priestoru v rade českých, moravských aj slovenských miest.

Tento rok sa festival uskutoční 4. a 5. októbra. Akcia sa koná pri príležitosti Svetového dňa architektúry. Plánovaných je 115 akcií, z toho tento rok 4 prebehnú na Slovensku v 3 mestách.

V Košiciach sa uskutočnia 2 prechádzky, ktoré svojim záberom zachytia historické stopy aj súčasný vývoj vybraných lokalít.

KOŠICE – STARÁ NEMOCNICA – VÝVOJ ZDRAVOTNÍCKEJ ARCHITEKTÚRY V KOŠICIACH

Areál starej nemocnice na Rastislavovej ulici je mestskou rezerváciou odzrkadľujúcou významné obdobia rozvoja mesta. Od jej založenia na prelome storočí v nej spolu nájdeme secesné, funkcionalistické aj socialistické prvky a prechádzku s architektkou Mirkou Mertovou zakončíme pri Vile Dr. Kňazovického.
zraz: so 4.10 o 14.00 pred vstupom do areálu Nemocnice, Rastislavova 43

KOŠICE -TERASA – MODERNÉ SÍDLISKO PRE NOVÉ KOŠICE

Prvý (a asi jediný) sídliskový urbanizmus v Košiciach. Vzácna zhoda prírodných daností, systému Luníkov a umenia vo verejnom priestore neustále dopĺňané o nové prvky. Spolu s architektkami Marínou Kissovou a Viktóriou Mravčákovou znovuobjavíte miesta nové aj dávno neprístupné.
zraz: so 4.10. o 16.00 Kino Družba

Prechádzky sa konajú pod záštitou ÚHA Košice.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s