Ako politici Západu potichu a s úsmevom nedali obyvateľom Terasy ich práva…

     Som si istý, že keď stretnete nejakého politika či poslanca Západu, tak sa s Vami kľudne porozpráva, vypočuje si vaše problémy, dokonca sa s vami aj odfotí a podá vám aj pravú ruku…….., aby Vám tou ľavou potichu zobral vaše práva. Neveríte?

     Občanom umožňujú zákony zúčastňovať sa na verejnom živote v samospráve, podieľať na živote mestskej časti, na jej rozvoji, ekonomike, môžu byť členmi komisií, ktoré sú poradným orgánom miestneho parlamentu, majú právu na informácie a majú právo vyžadovať od poslancov, aby sa zaoberali ich problémami. Na toto všetko majú právo, ale…. Ale musia im to umožniť poslanci. A toto v mestskej časti Košice Západ nie je občanom umožnené…

(Ne)členstvo občanov v komisiách – obrovská možnosť pre občanov, ako ovplyvniť chod MČ.

     Zákon hovorí, že členmi komisií (sú to poradné a iniciatívne orgány miestneho zastupiteľstva) sú poslanci a neposlanci, čiže občania. Poslanci rozhodujú, aké budú mať komisie a kto bude jej členom. Toto sa udialo aj na Západe v roku 2010 po voľbách. A ako obsadili miesta určené pre občanov – odborníkov? Na ich miesta si zvolili najmä svojich neúspešných členov politických strán, ktorí neboli voličmi zvolení. Čiže si zvolili do komisií členov politických strán (až na pár výnimiek) a vytvorili tak de facto politické a nie odborné komisie. Občania a odborníci mali smolu. Ostali mimo…

     Keď som sa v roku 1998 stal zástupcom starostu v MČ Košice Pereš ako jednu z prvých vecí som presadil to, aby sa do komisií dostali občania a nie neúspešní kandidáti-politici. Oslovil som ekonómky, stavebné dozory, stavbárov, športovcov…..a tí boli za členov komisií zvolení, čo sa na Pereši stalo prvýkrát od roku 1989. Títo odborníci, nie politici, napríklad zistili, že MČ zaplatila za kanalizáciu o 1,4 milióna Sk viac, ako je realita. Z mladých ľudí, ktorých som oslovil a pozval do komisií, sa o pár rokov stal z jedného starosta a z druhého jeho zástupca. Výsledok bol ten, že ľudia sa začali oveľa viac zaujímať, ako sa nakladá s rozpočtom MČ, čo sa robí pre ľudí a podobne…

     A viete prečo ešte nemajú politici radi odborníkov v komisiách? Mnohí poslanci by zistili, že tomu nerozumejú (ale mohli by sa zato veľa priučiť) a museli by sa na komisie pripravovať, študovať materiály či odbornú literatúru. Ale načo, keď nemusia…?
(Ne)dotácie a desaťtisíce eur.

     Mestská časť má určitú časť peňazí, z ktorých dotuje rôzne aktivity kde koho. Rozdeľovanie dotácií v MČ mi pripadá tak trošku zahalené tajomstvom. Osobne postrádam jednu základnú vec – Opýtal sa niekto občanov, čo postrádajú v MČ? MČ poskytla napr. dotáciu 10 000 EUR na omietku pre jeden subjekt, čo bolo pre mňa neprijateľné. Dotácie musia slúžiť najmä na rozvoj spoločnosti a nie zhodnocovanie cudzieho majetku (a ten náš sa rozpadáva). S touto otázkou súvisí aj rozhodovanie o investičných akciách – viď nižšie

(Ne)rozhodovanie o investičných veciach v prospech ľudí samotnými obyvateľmi…

      Vo viacerých mestách (Bratislava, Banská Bystrica…) umožnili politici, aby o časti sumy rozpočtu mesta / mestskej časti rozhodli samotní obyvatelia. V Košiciach je toto sci-fi, čo je podľa mňa veľká škoda.  Medzi obyvateľmi je množstvo vzdelaných a šikovných ľudí, tak prečo nevyužiť tento potenciál? Preto po novembrových voľbách sa budem snažiť presadiť to, aby občania mali možnosť rozhodovať o časti finančnej sumy z balíka investícií mestskej čast, ale bude to formou súťaže, čím sa zvýši záujem občanov o svoje okolie a bude ich snahou zapojiť do daného projektu čo najviac ľudí zo svojho okolia. Neveríte ? 🙂

(Ne)odpovede na písomné otázky a žiadosti.

     Pokúšal sa už niekto z vás písomne osloviť poslancov Západu s nejakým návrhom? Asi ste dopadli tak, ako jedna obyvateľka Lunika I, ktorá v máji 2014 písomne oslovila všetkých poslancov Západu, kde žiadala jedno riešenie okolo parkovania a aj nápravu okolo dopravného značenia. Viete koľkí poslanci Západu, či Lunika I sa jej ozvalo? Jeden. Čiže iba ja. S parkovaním som jej vysvetlil, čo sa toho času rieši a aká je vízia a dopravné značenie je už riešené na úrovni mesta, ktoré začalo konať, ale až na moju druhú požiadavku o riešenie, nakoľko som z ich prvou odpoveďou vôbec nesúhlasil. Ja sa proste nenechám opiť rožkom 🙂

(Ne)poslanecké dni pre občanov.

      V každej väčšej mestskej časti či obci sú zriadené Poslanecké dni. Je to zväčša jeden deň v týždni po 2 hodiny, kedy má službu nejaký poslanec, za ktorým môžu prísť občania s konkrétnym problémom či návrhom. Je samozrejmé, že občan od poslanca očakáva odpoveď či riešenie. A čo spravili poslanci Západu, keď ste si ich v roku 2010 zvolili? Zrušili poslanecké dni. Takto sa nemusia s občanom stretávať, nemusia riešiť jeho problémy a ešte mu na ne aj odpoveď. Veď kto to kedy videl !!! Keď som sa v marci 2014 stal poslancom Západu, tak som písomne oslovil všetkých poslancov Západu, aby sa poslanecké dni obnovili. Tí, čo mi odpísali, napísali, že s tým nemajú problém. Keď na Miestnej rade mali zaradiť daný bod do programu, tak sa hlasovalo. Výsledok hlasovania je vždy koľkí za, proti a zdržali sa. Neviete menovite kto ako hlasoval (nechápem prečo), ale len súčty. Takže ak sú 2 za, 5 proti nezistíte kto bol za. A na toto asi spoliehali aj poslanci. Ale nastala kuriózna situácia. Všetci sa zdržali… Čiže nikto z členov rady nechcel obnoviť poslanecké dni. Čo k tomu dodať…?

(Ne)kontakty poslancov Západu pre verejnosť.

     Poslanec je verejne činná osoba, ktorá má SLÚŽIŤ občanom. Ale ako, keď na e-maily nereagujú a neodpovedajú. Keď si pozriete zoznam poslancov na webstránke mestskej časti (http://kosicezapad.sk/poslanci/), tak zistíte, že okrem mňa, nemá žiadny poslanec zverejnené telefónne číslo. Taký Prešov s tým nemá problém – http://www.presov.sk/portal/?c=12&id=15067. No poslanci MČ áno. Dokonca viacerí poslanci majú ten istý e-mail (miestnyurad@kosicezapad.sk), na ktorý keď pošlete niečo, ako keby ste to vyhodili vonku oknom (sám som to skúsil niekoľkokrát a poznám aj iných), čo ja osobne považujem za urážku voči občanovi. A váš osobný e-mail si prečíta kde-kto okrem poslanca… Čiže žiadny osobný e-mail, žiadna adresa, žiadne telefónne číslo… Nič.

Na Západe má niekoľko poslancov e-mailový kontakt nie na seba (veď načo ?) , ale na miestny úrad, kde si to prečíta kde-kto. Ja som im niekoľkokrát zasielal e-mail na danú adresu a NIKTO som nedostal odpoveď. Nikdy. Ako by ste to vonku oknom vyhodili. Ako má potom občan komunikovať s poslancom, ktorý nechce zverejniť žiadny kontakt na seba? Tí, čo majú čiernu bodku sú dokonca kandidáti na starostu v MČ. Teraz behajú po Terase a presviedčajú ľudí o tom, že oni sú tí praví. Áno sú – celé 4 roky, keď sa pred voličmi schovávajú a nechcú zverejniť žiadny kontakt na seba 😦 poslanci_zapadu_kontakty V tabuľke je len jeden nezávislý poslanec. Skúste zistiť ktorý ? 🙂 🙂 🙂

(Ne)informovanie občanov o možnosti zúčastniť sa verejných prerokovaní

      Mestská časť by mala byť podľa mňa povinná zverejňovať na svojej webstránke, ale aj iným spôsobom (napríklad v občasníku Terasa), dôležité informácie pre občanov, ako sú verejné prerokovania z rozvojovým záležitostiam, k územnému plánu aj keď ich organizuje mesto Košice a to preto, že každá zmena sa deje na území nejakej mestskej časti. A ak sa to týka Západu, tak Západ by mal byť povinný o tom informovať svojich obyvateľov. Ak by tak konal, nestalo by sa to, že ani samotní mnohí poslanci nevedia a ani netušia, kde mesto Košice také oznamy zverejňuje. Ja som v roku 2010 predložil mestským poslancom návrh, kde bola navrhovaná povinnosť mesta zverejňovať oznamy pre občanov minimálne 15 dni pred konaním. Danú časť návrhu schválili (uznesenie 1297), ale neschválili druhú časť, kde som žiadal, aby mestské časti boli povinné zverejňovať svojim obyvateľom verejné prerokovania k územným plánom, rokovania mestského parlamentu, ak ten má riešiť veci týkajúce sa MČ. Ak by aj toto mestskí poslanci schválili, nemohlo by sa dnes stať, že by poslanci Západu nevedeli kde sa čo deje…

(Ne)účasť poslancov na verejných prerokovania k územným plánom, ktoré môžu spôsobiť rozvoj ale aj úpadok verejného priestoru… \

     Za posledných 5 rokov som sa zúčastnil všetkých verejných prerokovaní k územnému plánu v MČ Košice Západ. Na tieto rokovania ale nechodia poslanci Západu, ale iba odborníci a občania, ktorí chcú verejne vyjadriť svoj názor k návrhom, ktoré si však vypočujú iba tí, čo sú prítomní a nie poslanci, ktorí ale hlasovaním neskôr rozhodujú o tom, čo bude a nebude schválené. Ale podľa čoho budú hlasovať, keď si nevypočuli názory občanov – svojich voličov, ktorým v predvolebnej kampani sľúbili kdečo?

(Ne)verejná (ne)evidencia požiadaviek občanov.

     Občania často hlásia na úrad či poslancom rôzne problémy či návrhy. Ja osobne postrádam ich verejnú evidenciu, aby občania mohli sledovať, čo sa robí – nerobí s ich podnetom. Občan by mal prehľad a pracovníci úradu by nemuseli na tú istú otázku od rôznych občanov stále odpovedať…

Pevne verím, že sa podarí po komunálnych voľbách (15.11.2014) odstrániť takmer všetky (Ne) a občania Terasy tak získajú tie práva, ktoré sú im politikmi západu, aj keď s milým úsmevom na tvári, upierané dlhé roky…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s