Verejnú správu v otázke životného prostredia čaká radikálna obmena.

Neviem ako to je na Slovensku, ale v Košiciach je to v otázke reálnej ochrany životného prostredia a najmä živočíchov zo strany samosprávnych, ale najmä štátnych úradov, takmer na bode nula. O väčšine štátnych (okresných) úradov alebo inšpekcie životného prostredia ani netušíte že existujú. Ja viem, takmer všetci Vám povedia, že majú veľa práce a nestíhajú. Ochrana a zachraňovanie napríklad dážďovníkov, ale aj iných vtákov, či žiab v Košiciach sa deje len vďaka dobrovoľníkom. Nebyť dobrovoľníkov situácia by bola oveľa horšia. A pritom sa jedná o zákonom chránené živočíchy, čiže pod ochranou štátu, čiže pod ochranou štátnych úradov.

Dáždovník – najrýchlejší letec na svete a dokáže byť vo vzduchu nonstop aj niekoľko mesiacov.

Okresný úrad Košice mesto, odbor životného prostredia mal od roku 2011 vydávať rozhodnutia (podľa usmernenia Munist.ŽP), ktoré mali ochraňovať dážďovníky a netopiere pri zateplovaniach budov. No nevydával. V roku 2016 som inicioval rokovanie na OÚ odbor ŽP za týmto účelom. Sedel s nami prednosta i odborní pracovníci úradu. A čo sa zmenilo? Nič. Úrad i naďalej vydával stanoviská postarom, aj keď väčšina Slovenska už išla iným – správnym smerom. Až v roku 2019 sa mi už ako predsedovi Komisie životného prostredia… pri MZ v KE presvedčiť (dotlačiť), aby košický úrad konečne zakomponoval do svojich vyjadrení jednu jedinú vetu: „Úrad vydá stanovisko, až po doručení odborného (ornitologického) posudku k danej stavbe“ Jedna jediná veta mohla zachrániť v Košiciach stovky dážďovníkov a netopierov. Mohla. Ale nezachránila, lebo úradníkom, údajne odborníkom, sa to nechcelo a defacto ich to vôbec asi nezaujíalo a ani stále nezaujíma.

Aj dnes sa realizujú zateplovačky na stavbách, ku ktorým odbor životného prostredia vydával roky svoje (ne)odborné stanoviská do roku 2019. A čo myslíte, kto sa dnes snaží presadzovať na týchto zateplovačkách náhradné búdky pre dané živočíchy? Ak si myslíte, že odborní pracovníci okresného úradu, či nedajbože mestského úradu – magistrátu, prípadne pracovníkov v mestských častiach, tak sa hlboko mýlite. Opäť je to na niekoľkých dobrovoľníkoch (spočítate ich na jednej ruke) v 240 000 Košiciach. Ak by úradníci na OÚ boli naozaj profíci a ŽP by bola ich srdcovka, tak by im česť nedala a snažili by sa oni komunikovať s firmami čo zatepľujú (veď majú všetky kontakty na ne) a snažili by sa chrániť zákonom chránené živočíchy tak, ako im to ukladá zákon a dokonca aj pracovná náplń.

Dnes sa veľa hovorí a píše o výmene prednostov na Okresných úradoch. Kandidáti sú predstavení, otáznikov je veľa… Ak sa vymení len hlava, úrad si bude žiť svojim životom i naďalej a chránené živočíchy v meste budú i naďalej zachraňovať dobrovoľníci a nie štátom platí úradníci. Alebo odborníci úradníci ?

Poznámky na záver:
a, Ľudia, ktorých životné prostredie a príroda nebaví a nemajú k tomu vzťah, by na daných odboroch ŽP nemali ani robiť. Lebo to potom takto vyzerá ako v Košiciach :/
b, Od roku 2019 už OÚ vydáva odborné stanoviská až po doručení odborného posudku, kde je jasne definovaný stav a najmä potrebné opatrenia pre záchranu a ochranu živočíchov na panelákoch (najmä dážďovníky, netopiere, belorítky) a to vďaka tomu, že v 12/2018 som bol zvolený za poslanca mesta Košice a za predsedu komisie ŽP a na danej komisii v 04/2019 sa mi ich podarilo po rokoch dotlačiť k tomu, aby začali konať tak, ako sa má.

https://sk.wikipedia.org/wiki/D%C3%A1%C5%BE%C4%8Fovn%C3%ADk_oby%C4%8Dajn%C3%BD

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s