Košice by mali zastaviť predaje a výmeny (kšefty) pozemkov až do zmeny územného plánu.

Blíži sa posledný rok vládnutia R.Rašiho a jeho červených poslancov v mestskom parlamente, čo je nebezpečné, nakoľko sa budú správať pravdepodobne rovnako, ako kotlebovci v B.Bystrici. A to predať (monopolný KOSIT) a vymeniť čo sa dá a to najmä pri pozemkoch a zazmluvniť kde čo aspoň an 10 rokov (EEI). Na druhej strane si treba uvedomiť, že sa pracuje na novom územnom pláne mesta Košice, kde bude jasne určené kde môžu byť parky, kde záhradky, kde stavebné parcely, kde rodinné domy, supermarkety a podobne. A je veľký rozdiel v cene za meter štvorcový pri záhradke a pri pozemku určenom na supermarket.

Mesto je živý organizmus, ktorý sa vyvíja a mení. Tam, kde sú dnes záhradky či parky, môžu byť stavebné parcely. Stále sa ale pozemky predávajú ako záhradkárske a to až po tú dobu, keď sa zo dňa na deň vďaka hlasovaniu mestských poslancov zmenia na polyfunkčné s možnou výstavbou. Takto sa napríklad za vlády KDH dostala Phenta k lukratívnym pozemkom na Alejovej, ktoré ale kúpila ako pozemky určené na šport, čiže za nižšiu cenu. Vďaka zmene definície daných pozemkov v územnom pláne zo športových na polyfunkčné im cena pozemku vďaka jedinému hlasovaniu v mestskom zastupiteľstve (parlamente) utešene cez noc narástla (stalo sa to tesne pred voľbami, na ktoré treba veľa peňazí).

Príklad prvý:
Dnes môžeme sledovať snahu mesta Košice (čiže primátor a SMER) o zámenu pozemkov s firmou Tempus. To, že na podpísanie zmluvy, na ktorú sa R.Raši odvoláva, nemal oprávnenie, je teraz druhoradé. Krásne ale na nej vidno, že hra-výmena s pozemkami je účelová. Načo bude firme dnešný parčík? Dnešný. To ale neznamená, že smerácki poslanci a ich posluhovačskí poslanci (najmä športovci a niektorí „nezávislí“ starostovia/starostky) nezmenia územný plán a z parčíka sa vďaka jednému hlasovaniu nestane stavebná parcela. A podľa mňa to tam aj SMERuje.
Preto by sa mali zastaviť všetky plánované predaje a výmeny pozemkov a malo by sa počkať na veľkú novelu územného plánu mesta Košice.Bod 39 – http://kosice.sk/rokovanie_mz.php?id=154

Príklad druhý:
Druhým príkladom je ďalší materiál, o ktorom majú poslanci mesta Košice rozhodovať 11.12.2017 na rokovaní mestského parlamentu v Košiciach. Je to odpredaj pozemkov pre firmu Labaš Nad jazerom (správanie firmy úplne chápem, no správanie mesta ako dobrého hospodára nie). Jedná sa pozemok, kde sú dnes záhradky. Dnes. Čiže aj cena za pozemok je záhradkárska a to 40 EUR za štvorák za ktoré chce mesto dané pozemky predať, aj keď realitky predávajú pozemky v danej lokalite za 100 eur a viac. Dám krk za to, že o pár rokov toto už nebude v územnom pláne definované ako záhradkárska lokalita, ale ako územie hodné na výstavbu supermarketu, lebo ono tým „hodné“ je… Čiže dnes to kúpim ako záhradku a po zmene územného plánu mestskými poslancami to predám ako stavebnú parcelu za citeľne vyššiu cenu, čo by defacto mohlo urobiť samotné mesto po zmene územného plánu.

Bod 32 – http://kosice.sk/rokovanie_mz.php?id=154

Preto som toho názoru, že mesto by malo najprv zmeniť územný plán a až po zmene predávať či meniť pozemky v meste. Aspoň takto by sa správal dobrý hospodár. V Košiciach však vládne a rozhoduje červená svorka a na čele mesta sedí Richard Raši… :/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s