Dovolil som si vám napísať, ako to (ne)funguje v Košiciach 26 rokov, nakoľko primátor Raši presadzuje referendum údajne za účelom úspory verejných financií, no pri zachovaní súčasného zlého a drahého systému medzi mestom a MČ.
Dokonca poslancom mesta predkladá na schválenie 18.01.2016 také materiály, o ktorých by mali rozhodovať práve občania v marcovom referende. Ale nebudú. Veď načo? Občan bol primátorom a politikmi zo VŠETKÝCH strán úplne odstavený na vedľajšiu koľaj. Názor občanov NIKOHO nezaujíma.
Zbytočné referendum by nemalo byť len o počte MČ, ale najmä o modele samosprávy, právomociach a financiách.
1, Silné mesto a slabšie MČ ?
2, Alebo silné MČ s postavením mesta a mesto ako reprezentant?
3, Či fungovanie podľa Zákona o obecnom zriadení, podľa ktorého fungujú všetky obce a mestá na Slovensku, okrem Blavy a Košíc (tie majú svoje zákony)
O tomto by mali rozhodovať občania. A nie či 22, 11,8 alebo 5 MČ…
Stručne sa vám budem snažiť predstaviť, ako to v meste Košice (ne)funguje od roku 1990.
Mesto sa riadi podľa 2 zákonov:
– Zákon o obecnom zriadení (369/1990)
– Zákon o meste Košice (401/369)
Vnútorné fungovanie mesta a MČ určujú mestskí poslanci v Štatúte mesta Košice.
Košice má 23 samosprávnych (nie štátnych) úradov – mesto na Magistrát + 22 MČ na úrady
Každá MČ (mestská časť) má zvoleného starostu a poslancov. Starosta je zamestnanie, čiže najmä na plný úväzok. Poslanci sú ľudia, ktorí poslanectvo vykonávajú popri zamestnaní. Parlament rokuje zväčša 1x za tri mesiace, čiže pár hodín za 3 mesiace, no odmenu poberajú každý mesiac. Podľa mňa 80% poslancov sa o veci verejné nezaujíma. Zaujímajú sa iba o mesačné odmeny 😦
22 mestských častí môžeme rozdeliť na 3 skupiny.
Prvá skupina:
Tú tvorí jedine MČ KVP, ktorá ako jediná má takmer všetky právomoci ako klasická obec či mesto – stará sa sama o seba.
Druhá skupina:
Tvoria ju malé mestské časti – 11 (Pereš, Lorinčík, Poľov, Vyšné Opátske, Myslava, Džungľa, Šebastovce, Barca, Košická Nová ves, Ťahanovce obec, Krásna….)
Tie sa starajú o cesty (okrem hlavnej, ktorej patrí mestu), zeleň, osvetlenie, čistotu…
Tretia skupina:
Tvoria ju veľké mestské časti, ktoré podľa mňa majú oveľa menej právomoci ako malé MČ a nezodpovedajú takmer za nič a to i napriek tomu, že starosta, zástupca starostu (zbytočná a drahá politická funkcia bez právomoci) dostávajú každý mesiac 4-ciferné platy a poslanci krásne mesačné odmeny, aj keď väčšina poslancov “pracuje” (zdvíha ruky) len jeden deň za 3 mesiace, keď rokuje parlament.
No a štvrtú skupinu tvorí samotné mesto Košice.
Na území VEĽKEJ MČ zabezpečuje mesto Košice (nie mestská časť):
– čistotu zelene
– čistotu chodníkov (okrem majiteľov)
– čistotu ciest
– odpad
– verejné osvetlenie
– bezpečnosť – Mestská polícia
– doprava (odd.dopravy na magistráte (mestský úrad) )
– územný plán
– stavebné rozhodnutia
……..čiže takmer všetko podstatné
Ak chce MČ opraviť chodník, ktorý majetkovo patrí mestu, tak sa tomu venuje obrovské množstvo ľudí, ktorí sú platení z našich/vašich daní. Ak by chodníky patrilo pod MČ, tak sa ušetrí obrovské množstvo verejných peňazí, ale tento chaos politikov vyhovuje. Viď môj článok o obyčajnom chodníku a množstva úradníkov a politikov okolo tohoto TU
Považoval som za dôležité napísať tento popis, aby občania pochopili, že Košice netrpia len z dôvodu počtu MČ, ale najmä z dôvodu neefektívnosti existencie veľmi drahých no nefunkčných a zbytočných najmä veľkých mestských častí, ktoré dnes nemajú žiadne právomoci. Ak by ich mali, môj postoj by bol iný.
Primátor Raši sníva o referende, v ktorom by sa mal však riešiť LEN počet MČ.
Nič viac.
V návrhu zmeny zákona o meste Košice, ktorý predkladá 18.01.2016 poslancom mesta na schválenie (aj keď nepozná výsledok marcového referenda, čím ignoruje obyvateľov) sa jedná o zabetónovanie súčasného nefunkčného a drahého systému, ktorý ale politickým stranám vyhovuje, lebo bude kde zamestnať deti politikov, manželky či neschopných členov strán. Samozrejme, že toto zaplatia opäť košičania a peniaze potom neostanú na chodníky, ihriská a rozvoj mesta…
Keby politické strany nepovažovali košičanov za hlúpe stádo, už dávno by sa viedli seriózne a odborné diskusie o budúcnosti mesta Košice ako dobre fungujúcej a efektívnej samosprávy….
Keby… 😦
Poznámka: Ak som niekde uviedol nepresný údaj, kľudne ma opravte. Rád to napravím. Vďaka.