Mali by košickí poslanci vrátiť (nezákonné) dary ?

Politici majú tendenciu si zákony vysvetľovať po svojom a to najmä tak, aby z toho mali čo najväčší osoh.

To, čo mestskí poslanci môžu, určuje jasne Zákon o obecnom zriadení 369/1990 Z. a Zákon o meste Košice 401/1990 Z.z.

A tam je napísané:

§25
(5) Funkcia poslanca sa zásadne vykonáva bez prerušenia pracovného alebo obdobného pomeru. Za jej výkon však môže obec poskytnúť odmenu. Poslancovi patrí náhrada skutočných výdavkov, ktoré mu v súvislosti s výkonom funkcie poslanca vznikli, podľa osobitných predpisov platných pre zamestnancov v pracovnom pomere.

Tak si to zopakujme: „Poslancovi patrí náhrada skutočných výdavkov”.
Má sa na mysli preplatenie cestovného alebo parkovacieho lístka.

Ale poslanec je poslanec a mnohí si myslia, že sú nad zákonom a preto si vymysleli, že si pridelia aj tablety, dokonca si nechajú z našich daní preplatiť aj internet, dokonca si vybavia ďalšie dary ako sú parkovanie po meste grátis a vozenie sa v MHD tiež zadarmo.
Takto si môžu neskôr nechať darovať auto, potom mobil, potom paušál na mobil a k tomu ešte krásnu asistentku…
Ale v zmysle ktorého zákona, páni poslanci ?

Keďže národná rada chcela zabrániť takýmto rôznym darom pre poslancov (aj keď sa jej to úplne nepodarilo, lebo aj tam sedia politici), vďaka ktorým sú mnohí náchylní možno hlasovať ináč, prípadne sa nezákonne obohacovať, tak schválila Zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov – Zákon č. 357/2004 Z. z. o konflikte záujmov.

A tam je ale napísané:

Čl. 2
Pôsobnosť ústavného zákona
(1) Tento ústavný zákon sa vzťahuje na funkcie
p) poslancov mestských zastupiteľstiev a poslancov zastupiteľstiev mestských častí v Bratislave a v Košiciach,

Čl. 4
Všeobecné povinnosti a obmedzenia
(2) Verejný funkcionár sa musí pri výkone svojej funkcie zdržať všetkého, čo môže byť v rozpore s týmto ústavným zákonom. Na tento účel verejný funkcionár nesmie
b) žiadať dary, prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov alebo získavať iné výhody v súvislosti s výkonom svojej funkcie; to sa nevzťahuje na dary poskytované zvyčajne pri výkone verejnej funkcie alebo dary poskytované na základe zákona.

Podľa mňa výdavky za parkovné a vozenie sa v MHD sa dajú jednoznačne zdokladovať lístkom, čiže „skutočným výdavkom“ , nakoľko zákon o Obecnom zriadení 369/1990 Z.z. má jasne napísané „o náhradách skutočným výdavkov“, nevidím jediný dôvod na to, aby poslanci dostávali dary a to od súkromnej firmy EEI a aj DPMK, najmä keď ich rozhodnutia majú existenčný dopad na podnikanie daných firiem na území mesta Košice…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s