Národná rada musí zastaviť podvody s parkovacími miestami pri novostavbách.

Mestá sústavne bojujú s nedostatkom parkovacím miest. Tento nedostatok miest vzniká aj preto, že Stavebný zákon pri novostavbách okolo parkovacích miest je takmer nefunkčný a ja sa divím, že starostovia a primátori, ale aj župani v tejto veci roky nekonajú.

Uvediem príklad, ktorý nájdete na desiatkach miest na Slovensku, vrátane Košíc.

Developer postaví vrámci zahusťovania sídliska, kde autá nemajú kde poriadne parkovať, bytovku s 200 bytmi a ak chce danú bytovku skolaudovať, musí k nej postaviť adekvátny počet parkovacích miest podľa STN. Dajme tomu že 200 parkovacích miest pre 200 áut, lebo 200 bytov. Prebehne kolaudácia, okrem iného sa skontroluje počet parkovacích, a stavba sa skolauduje.

Dvesto majiteľov bytov má kde parkovať a všetko vyzerá v absolútnom poriadku. Developer 200 bytov odpredá majiteľom bytov a potom sa rozhodne, že na mieste parkoviska postaví parkovací dom, v ktorom bude môcť parkovať len ten, kto si to parkovacie miesto kúpi. 200 majiteľov bytov je z parkoviska vyhodených a ak chcú parkovať pred blokom, musia si kúpiť parkovacie miesto v parkovacom dome za 13 000 EUR. Parkovacie miesto si kúpi len okolo 30 vlastníkov bytov. Čiže 170 áut zrazu nemá kde parkovať. Ako je to možné, keď podmienkou kolaudácie bolo vytvorenie 200 parkovacích miest ? Podmienky kolaudácie v zmysle Stavebného zákona úž neplatí ? A týchto 170 áut sa začne tlačiť na okolité parkoviská, kde defacto nemajú čo hľadať. Každý by mal parkovať doma.

To je ako keby ste sa uchádzali o nejakú prácu a podmienkou by bolo mať vlastný notebook a autom. Prijali by Vás do práce a vy následne predáte notebook a auto. Som si istý, že by ste dostali výpoveď, lebo nespĺňate podmienky aj keď pri “kolaudácii” ste ich spĺňali. No pri týchto parkovacích podvodoch sa všetci tvária, že je všetko s právnymi predpismi v poriadku. Toto zneužívajú devoloperi a aj niektorí starostovia či primátori miest, kt. mnohokrát sú s developermi prepojení. A možno práve preto netlačia na to, aby sa zákon zmenil a vniesol poriadok do parkovacej politiky – každý nech parkuje doma.

V týchto dňoch prebieha pripomienkovanie Stavebného zákona. Bolo by veľmi dobré, keby aj táto problematika bola v novelovanom zákone ošetrená, lebo takto to ďalej nemôže ísť. Dočkajú sa mestá tejto pozitívnej zmeny ?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s