Financovanie cvičiteľov psov z verejných peňazí na košickom Západe je nesprávne.

Na úvod by som bol rád, ak by osoby – cvičitelia psov dohodnutí s MČ Košice Západ nebrali tento článok osobne, lebo sa netýka ich, ale politikov na Košice Západ, ktorí pred voľbami vymýšľajú niečo, čo je v rozpore s transparentnosťou, efektívnym a aj zákonným nakladaním s verejnými prostriedkami.

Výstavba venčovísk aj s pomôckami na cvičenie psíkov je super vec, o ktorej som ja sníval už pred X rokmi a preto som rád, že sa na Terase realizujú.
MČ Košice plánuje v predvolebnom roku 2018 (na jeseň sú komunálne voľby) platiť z verejných peňazí niekoho, kto bude cvičiť psičkárov na psov na Terase a platiť mu za to. Na prvé počutie je to pre mnohých krásne znejúca správa.
No z reálneho hľadiska to už tak nie je.

Platenie výcviku z verejných peňazí nepovažujem za správne a vysvetlím prečo:

1, Samospráva by mala vykonávať len tie činnosti komerčného charakteru, kt. v danej lokalite neponúka súkromný sektor a sú potrebné pre život komunity, čo nie je prípad Košíc.
Stále som tvrdil a tvrdím, že štát a mestá by nemali podnikať, lebo je to škodlivé pre trh, podnikateľské prostredie a to nehovorím o rozkrádaní či korupcii…

2, Tam, kde to súčasne ponúkajú súkromný sektor, mestá či štát, tak takmer vždy dochádza k nežiadúcej deformácii cien mestom či štátom, trhu a podnikateľského prostredia s možným dôsledkom likvidácie podnikateľov.

3, Štát a mestá majú vytvárať rovnaké podmienky na podnikanie pre všetkých. Čiže aby bola zachovaná ROVNOSŤ PRE VŠETKÝCH. To vyžaduje dokonca aj ústava SR.

Uvediem priklad:
Spevák Bono priniesol do jednej krajiny, kde existovali mali výrobcovia pitnej vody, tisícky hektolitrov pitnej vody zadarmo, lebo v čase veľkého sucha nestíhali vyrábať. Bola to veľká sláva ! Voda sa vypila a Bono už na ďalšie roky nedoniesol ani kvapku. Výsledok bol ten, ze za ten rok-dva, čo mali ľudia vodu zadarmo, povodni výrobcovia pitnej vody zanikli, čiže v konečnom dôsledku Bono danej lokalite uškodil, aj keď sa počin zdal na začiatku veľmi krásny… :/
Takto si môže MČ povedať, že otvorí nielen dotované cvičisko, ale napríklad čalúnnictvo, či pizzeriu (dôvod – aby aj starí ľudia mali na pizzu), prípadne vinotéku (dôvod – lebo budú chcieť podporiť výrobcu vína) atď atď. a začali by konkurovať a brať zákazníkov už existujúcim prevádzkam na Terase. Čo by na to ale povedali už existujúce pizzerie, čalúnnictvo atď, ktorí platia dane, každý mesiac nie malé odvody štátu, daň z nehnuteľnosti mestu, mzdy zamestnancom… ? Nemali by šancu konkurovať dotovanej prevádzke… A toto je presne aj o cvičiteľoch psov. Je to rovnaké podnikanie ako pizzeria či čalúnnictvo…

A keď už…
Nemala by MČ, ak chce verejné peniaze použiť na dotáciu súkromného sektora urobiť transparentné a verejné výberové konanie ?
Mala.
Nemala by MČ osloviť všetkých, čo vykonávajú danú činnosť a zároveň výzvu zverejniť na svojej webstránke a minimálne v občasníku Terasa tak, ako sa to sluší a patrí?
Mala.
Nemali by byť podmienky výberu nastavené tak, aby sa ich mohli zúčastniť všetci a aby neboli pre tých, čo prehrajú, existenčne ohrozujúce ?
Mali.

MČ by si mala poriadne premyslieť ako chce pomôcť naozaj psíčkarom. Ale tak, aby to bolo v zmysle slušných pravidiel (transparentný výber), v zmysle slušných podmienok a najmä, aby nenahrádzala podnikateľské prostredie, lebo toto nie je úloha mestskej časti a ani mesta Košice, lebo tie majú vytvárať podmienky a nie likvidovať konkurenciu.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s